Islamska milicja patrolująca teren Strefy Gazy w Palestynie. Jest to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER).

Australia pozbawia obywatelstwa dżihadystę

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Walczący w szeregach Państwa Islamskiego (IS) Khaled Sharrouf to pierwsza, mająca podwójne obywatelstwo, osoba, którą na mocy nowego prawa antyterrorystycznego władze Australii pozbawiły obywatelstwa – poinformowały w sobotę australijskie media.

Australia jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w ich walce z IS w Iraku i Syrii. Władze tego kraju obawiają się ataków ze strony powracających do kraju muzułmanów, którzy walczyli na Bliskim Wschodzie – przypominają media.

Na mocy prawa z 2015 roku Australia może pozbawiać obywatelstwa osoby dwupaństwowe, jeżeli udowodni się im, że są członkami nielegalnych organizacji, lub iż podejmowali się działalności terrorystycznej.

Syn imigrantów z Libanu, Sharrouf zwrócił na siebie uwagę, gdy w 2014 roku opublikowano jego zdjęcia z Syrii. Pozował na nich z 7-letnim synem, trzymając obcięte głowy żołnierzy syryjskich. Zdjęcia te wywołały na całym świecie falę oburzenia.

W rozmowie z agencją Reutera rzecznik australijskiego urzędu imigracyjnego potwierdził, że mężczyzna został pozbawiony obywatelstwa, jednak nie ujawnił dalszych szczegółów.

Australia pozbawia obywatelstwa dżihadystę
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze