fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Austria: w czasie upałów kościoły oferują orzeźwienie dla ciała i duszy

Podczas gdy z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące w Austrii stają się coraz gorętsze, a jedna fala upałów następuje po drugiej, kościoły zapraszają ludzi na pobyt jako chłodne miejsca odosobnienia. Według raportu austriackiej agencji katolickiej Kathpress, mimo rosnących temperatur, wnętrza wielu kościołów witają szukających orzeźwienia temperaturami znacznie niższymi od tych mierzonych na zewnątrz i zapewniają upragnione wytchnienie na ciele i duszy.

W tłumnie odwiedzanej katedrze św. Szczepana w Wiedniu, z południowymi wirażami, temperatura wewnątrz wynosi obecnie już 27 stopni, poinformował w rozmowie z Kathpress ks. Toni Faber, proboszcz katedry. Jego radą na upalną pogodę jest wizyta w katakumbach, gdzie obecna temperatura wynosi 16 stopni. „Katakumby dają też możliwość pogodzenia się z własną przemijalnością” – zaznaczył. Zaprasza wszystkich do odświeżenia się i odpoczynku w chłodnych pomieszczeniach świątyni podczas gorących letnich miesięcy.

Kościoły otwarte

Zdaniem Nikolausa Haselsteinera, kierownika projektu „Kościoły otwarte” w archidiecezjalnym biurze duszpasterskim, każdy, kto szuka ochłody w pomieszczeniach sakralnych w stolicy, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na starsze budynki. Archidiecezja wiedeńska swoim projektem „Kościół odświeża” już w ubiegłym roku zwróciła uwagę na przyjazne miejsca. „Podstawowa zasada jest taka, że we wszystkich starych budynkach, sprzed 1750 r., jest zazwyczaj chłodno” – wyjaśnił Haselsteiner w rozmowie z Kathpress.

Ponadto najchłodniej jest tam, gdzie pomieszczenie nie nagrzewa się tak bardzo ze względu na osłonięte od słońca otoczenie. Jako przykład Haselsteiner wymienił parafię Lichtenegg, gdzie można spodziewać się chłodnych temperatur, więc kto ma czas, by na pół dnia uciec od upału miasta, znajdzie się tam „w szczególnie dobrych rękach”. „Duże śródmiejskie kościoły w Wiedniu w ciągu lata nagrzewają się coraz bardziej”, powiedział Haselsteiner, ponieważ drzwi budynków sakralnych są bardzo często otwierane przez dużą liczbę turystów, co nie sprzyja niskiej temperaturze wewnątrz.

fot. Pixabay/ Peter H

Obecnie w katedrze w Salzburgu wciąż łatwo się ochłodzić. Temperatura wewnątrz świątyni waha się między 18 a 19 stopniami – poinformowała archidiecezja salzburska. W świątyni warto też zejść do katakumb, gdzie jest jeszcze chłodniej, bo 17 stopni Celsjusza. Ponadto ci, którzy chcą, aby było trochę chłodniej, dobrze się poczują w kościele pielgrzymkowym Maria Plain w północno-wschodniej części miasta, gdzie słupek rtęci wskazuje przyjemne 16 stopni.

W stolicy Styrii, Grazu odnotowano 25 stopni w katedrze. Już latem ubiegłego roku dokonano pomiarów temperatur w kościołach na terenie całej diecezji Graz-Seckau. Według zebranych danych, w kościele parafialnym w Pöllauberg panuje szczególnie chłodna temperatura – 16 stopni, w bazylice w Mariazell zmierzono zeszłego roku temperaturę, która wynosiła 20 stopni. Także w Grazu kościół franciszkański przy 22 stopniach jest dobrym celem dla szukających ochłody. W Linzu, stolicy Górnej Austrii, w katedrze NMP jest obecnie 25 stopni.

>>> Bydgoszcz: bp Włodarczyk powołał Centrum Edukacyjno-Formacyjne

Również w tym roku 18 parafii w Wiedniu i Dolnej Austrii otworzy w lipcu swoje ogrody i podwórka pod hasłem: „Letnia oaza w ogrodzie parafialnym” dla osób szukających ochłody, pożywienia i towarzystwa. Zapewnia się, że otwierane będą kolejne. „Oazy klimatyczne dają nie tylko możliwość ochłody i odświeżenia się w ogrodach parafialnych, ale są także miejscem, które pozwalają wyjść wielu ludziom z samotności i izolacji” – podkreślił Klaus Schwertner, dyrektor Caritas Archidiecezji Wiedeńskiej.

Oazy klimatyczne

Osoby ubogie i starsze są szczególnie dotknięte kryzysem klimatycznym, wyjaśnił Schwertner. Na przykład osoby dotknięte ubóstwem często mieszkają w mieszkaniach, przy drogach o dużym natężeniu ruchu i na obszarach o szczególnie niskim udziale terenów zielonych. Bezdomni również czują się lepiej, jeśli mogą odpocząć w chłodnym miejscu będąc nakarmieni. Z kolei osoby starsze i przewlekle chore z powodu upałów odczuwają ekstremalne obciążenie organizmu. „Oazy klimatyczne są więc skuteczną odpowiedzią na kryzys klimatyczny, na ubóstwo i rosnące cierpienie w samotności” – przekonywał dyrektor wiedeńskiej Caritas, Schwertner.

Caritas po raz pierwszy uruchomiła projekt „oazy klimatyczne” na początku lata 2020 roku, aby odpowiedzieć na nasilające się fale upałów oraz związany z pandemią koronawirusa wzrost ubóstwa i samotności. Zaangażowani wolontariusze częstują gości na zacienionych dziedzińcach parafialnych chłodnymi napojami i drobnymi przekąskami, tworząc w ten sposób również miejsca spotkania. W ubiegłym roku zapotrzebowanie ze strony zwiedzających było bardzo duże i wyniosło 3 400 osób, poinformowała wiedeńska Caritas.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze