zdj pogl. fot. Bischofskonferenz/Wikipedia commons

Austria: w Wiedniu, Salzburgu i Innsbrucku ekumeniczne modlitwy o pokój w Ukrainie

W drugą rocznicę zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę, w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, a także w Salzburgu i Innsbrucku odbyły się 24 lutego ekumeniczne modlitwy o pokój. 

Uroczystościom w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana przewodniczył kardynał Christoph Schönborn, przedstawiciele  austriackiego ruchu ekumenicznego, a także dwóch biskupów z Ukrainy. Zarówno arcybiskup Wiednia, jak i ambasador Ukrainy w Austrii, Wasyl Chymyneć upamiętnili ofiary wojny i wystosowali pilny apel o pokój dla Ukrainy. W Salzburgu arcybiskup Franz Lackner i przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich zaapelował, aby ludzie nie przyzwyczajali się do wojny. Natomiast biskup Gletter w Innsbrucku przekonywał o sile modlitwy w dążeniu do zakończenia wojny i pokoju.

Dwa lata temu, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, na Ukrainę „najechała” Rosja, podkreślił arcybiskup Wiednia. Przypomniał o tysiącach zabitych i rannych, milionach uchodźców, dzieciach wywiezionych do Rosji, zniszczeniach i cierpieniu rodzin. „Ze współczuciem myślimy również o matkach, których synowie zginęli po obu stronach w wyniku bezsensownej przemocy” – powiedział kard. Schönborn. Podkreślił siłę modlitwy, szczególnie w obliczu „bezsensownej wojny”. Modlitwa uświadamia nam, „że nie możemy tego zrobić sami. Bóg powinien dotknąć serc, aby otworzyły się na pokój. Zanosimy nasze modlitwy do Boga, aby zapanował pokój”.

>>> Ołeh Biłecki: wojna zawsze jest gdzieś w tle [ROZMOWA]

Ambasador Ukrainy określił wspólną modlitwę ekumeniczną jako „silny sygnał wsparcia dla narodu ukraińskiego i pokoju”. Dziękując władzom państwowym i organizacjom pomocy stwierdził, że przez te dwa lata Ukraina doświadczyła „wielkiego wsparcia ze strony Austrii”. „Ukraińcy chcą żyć w pokoju. Walczymy o to i nadal będziemy walczyć”, powiedział Chymyneć, prosząc jednocześnie o wsparcie: „Każda pomoc jest ważna i daje nadzieję na wolność i pokój”.

Zdjęcie poglądowe EPA/Oleg Petrasyuk Dostawca: PAP/EPA.

Obok kard. Schönborna we wspólnej modlitwie uczestniczyli także nuncjusz apostolski w Austrii, abp Pedro Lopez, ewangelicki biskup Michael Chalupka, ormiański biskup apostolski i przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Austrii, Tiran Petrosyan., Wzięli w niej również udział greckoprawosławny metropolita i przewodniczący Konferencji Biskupów Prawosławnych w Austrii Arseniusz (Kardamakis), a także chorepiskop Emanuel Aydin z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego i wikariusz generalny Kościołów tradycji wschodniej w Wiedniu, ukraiński duchowny katolicki ks. Jurij Kolasa. 

Obecni byli liczni przedstawiciele dyplomacji i świata polityki. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotował chór młodzieżowy z centralnej parafii grekokatolickiej św. Barbary w Wiedniu. 

Zarówno modlitwę w katedrze św. Szczepana, jak i w Salzburgu poprzedził „dzień działań na rzecz Ukrainy” zorganizowany na placach przed katedrami. Współorganizatorem uroczystości w Salzburgu było tamtejsze Centrum Ukraińskie i jego przedstawiciel ksiądz ukraińskiej greckokatolickiej parafii św. Marka w Salzburgu Witalij Mykytyn.

>>> Polski ksiądz z Charkowa: to wielkie szczęście obudzić się w budynku, który nie został ostrzelany

W swoim wystąpieniu ks. Mykytyn zwrócił uwagę na utrzymującą się katastrofalną sytuację ludności cywilnej na Ukrainie. W imieniu wszystkich poszkodowanych wyraził również wdzięczność za nieustanną pomoc udzielaną przez austriackie społeczeństwo, świat polityki i Kościół. Głos zabrał również konsul honorowy Ukrainy Martin Panosz.

Modlitwa w salzburskiej katedrze w intencji pokoju w Ukrainie była sprawowała w obrządku bizantyńsko-ukraińskim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Salzburgu.

Arcybiskupa Lacknera reprezentował wikariusz generalny ks. Roland Rasser, który odczytał przeslanie hierarchy do uczestników nabożeństwa . „Wola wojny nadal wydaje się być niezłomna ze strony rządzących w Rosji; którzy nadal są zaślepieni złudzeniem, że ze zniszczenia i ucisku może się zrodzić pokój” – ostrzegł przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii. Dodał, że „właśnie z tego powodu nie możemy tracić nadziei; musimy nadal pracować i działać z przekonaniem na rzecz pokoju”.

„Dziś chcemy zjednoczyć się w wołaniu do tych, którzy są odpowiedzialni za wojnę i agresorów: Przestańcie! Zatrzymajcie to morderstwo, w imię Chrystusa, który będzie sędzią nas wszystkich!” – stwierdził abp Lackner i zaapelował, aby nie przyzwyczajać się do wojny na Ukrainie. „Zapewniam was: Jesteśmy zjednoczeni w modlitwie o pokój. Siostry i bracia z Ukrainy i na Ukrainie: nie jesteście sami!” – stwierdził arcybiskup Salzburga.

O pokój w Ukrainie w drugą rocznicę zbrojnej agresji Rosji na ten kraj modlono się również w katedrze w Innsbrucku na zaproszenie tamtejszego biskupa Hermanna Glettera. W ekumenicznej modlitwie upamiętniającej ofiary oraz na znak solidarności z ludnością Ukrainy uczestniczyli w katedrze św. Jakuba przedstawiciele życia politycznego  i społecznego regionu, konsul honorowy Ukrainy Walter Peer oraz liczni Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie w Tyrolu.

Po dwóch latach wojny modlitwa jest „intensywnym, solidarnym lamentem przed Bogiem. Jak to możliwe, że zło nadal się rozrasta, a podżegacz wojenny bez skrupułów lekceważy wszelkie granice prawa i człowieczeństwa?” – pytał biskup i dodał: „W modlitwie, pomimo wszystko, rośnie siła oporu, ale z pewnością ufność. Duch Boży nie tylko daje nam siłę do wytrwania, ale także wzmacnia ludzi wszystkich wyznań i światopoglądów, aby osobiście stanęli w obronie wielu potrzebujących. W ten sposób powstaje historia nadziei, która przekracza granice państw, pomimo całej bezsilności”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze