fot. PAP/Valdemar Doveiko

Bale Wszystkich Świętych – parafialna zabawa i integracja [+GALERIA]

Źle by było, gdyby ktoś to odbierał jako konkurencję dla różnego rodzaju inicjatyw związanych z Halloween. Te bale i pochody wszystkich świętych są swego rodzaju przypomnieniem, czym ma być ta uroczystość 1 listopada – powiedział ks. Rafał Kowalski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ds. Promocji i Rozwoju.

Wspólna modlitwa, słodki poczęstunek i zabawa w przebraniach. Tak w wielu parafiach Dolnego Śląska obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych. Organizowane są radosne marsze i bale. Jak powiedział ks. Jerzy Babiak, dyrektor Salezjańskiego Liceum we Wrocławiu, „Dajemy taką możliwość, aby dzieci po prostu zwyczajnie pamiętały o tej bardzo pięknej, szerokiej gamie różnego rodzaju osób, które zostały świętymi”.

>>> Mistyczna Procesja ze Świętymi w Szczecinie

fot. PAP/Valdemar Doveiko

„To bardzo przejmujący obraz, kiedy dzieci przebierają się wraz z rodzicami w różnego rodzaju stroje świętych. Te stroje są dopracowane, te stroje są ciekawe, są bardzo też inspirujące. Nie zawsze można odkryć, kogo reprezentuje dziecko i wtedy właśnie pytając o to kim jest, to też ważny moment, żeby dziecko się podzieliło tą informacją, tą radością” – powiedział ks. Babiak.

Jak powiedział, wspominanie świętych jest ważne, bo dzięki temu „powracają autorytety ludzi, którzy przeżyli swoje życie blisko Boga, ale też przeżyli to życie angażując się w życie innych ludzi, bo przecież każdy święty z całym przejęciem troszczył się o drugiego człowieka, dla niego też poświęcał swoje życie”.

>>> Uroczystość Wszystkich Świętych – co tak naprawdę dzisiaj świętujemy?

fot. PAP/Valdemar Doveiko

„To jest też czas obudzenia nadziei. W szkole, na tych naszych zajęciach, apelach, balach wszystkich świętych i w naszych społecznościach przypominamy sobie o tej nadziei, że jest takim dobrym światłem na ten niejednokrotnie trudny czas, kiedy stajemy nad grobem bliskiego, kiedy jeszcze nie zagoiły się rany, to ta nadzieja na życie po śmierci jest dla nas bardzo ważna” – powiedział ks. Jerzy Babiak.

Ks. Kowalski przypomniał, że dawniej obchodzona była wigilia uroczystości wszystkich świętych, która miała przygotować wiernych do święta. Jego zdaniem współcześnie funkcję tę spełniają inicjatywy skierowane do dzieci i młodzieży. Organizowane były też marsze świętych.

fot. PAP/Valdemar Doveiko

Podobne wydarzenia organizowane były w wielu innych parafiach, także poza Polską, np. kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie. Odbył się tam tradycyjny dla tej parafii Bal Wszystkich Świętych. Organizatorzy zachęcali dzieci i młodzież, by przebrali się za aniołów lub swoich ulubionych świętych czy błogosławionych.

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze