fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Beatyfikacja, jakiej Kościół jeszcze nie widział [+GALERIA]

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali przez papieskiego delegata ogłoszeni błogosławionymi. W mszy beatyfikacyjnej rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu wzięło udział ok. 37 tys. osób.

Papież Franciszek włączył dziewięcioosobową rodzinę Ulmów, zamordowaną w 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, do grona błogosławionych. Uroczystości odbyły się w niedzielę 10 września w Markowej (woj. podkarpackie). Liturgii, w której udział brali członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz hierarchowie z zagranicy przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Mszę św. beatyfikacyjną koncelebrowało blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.

>>> Pielgrzymi z Markowej: Ulmowie to przykład chrześcijańskiego serca, serca otwartego

Służba liturgiczna przed rozpoczęciem uroczystej mszy, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych. (fragment listu apostolskiego zawierającego formułę beatyfikacyjną)

Uroczystości w Markowej przejdą do historii, ponieważ po raz pierwszy w dziejach Kościoła odbędzie się beatyfikacja całej rodziny. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał 20 lat.

>>> Mirosław Mac, wójt gminy Markowa: tylu gości nasza wieś jeszcze nie widziała [ROZMOWA]

Od lewej: abp Adam Szal (metropolita przemyski), w środku prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro oraz kard. Stanisław Dziwisz, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

W krajach pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej pomoc Żydom była w różny sposób karana, jednak na polskich terenach okupowanych przez Niemców za pomoc Żydom karano śmiercią. Rozporządzenie o karze śmierci dla Polaków pomagających Żydom wydał w 1941 r. zbrodniarz nazistowski, generalny gubernator okupowanych ziem polskich Hans Frank.

Galeria (66 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze