fot. EPA/SHAHZAIB AKBER

Będą obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19

To historyczna decyzja” – piszą austriackie media. W czwartek wieczorem parlamentarzyści Rady Narodowej przegłosowali ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. Przepisy będą obejmować mieszkańców Austrii powyżej 18 roku życia.

„Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament” – podsumowuje „Kronen Zeitung”. Wcześniej na ten temat toczyły się w parlamencie gorące debaty, protesty odbyły się również przed Hofburgiem i w centrum Wiednia. Wiadomo, że ustawa ma wejść w życie na początku lutego, będzie zaś egzekwowana od połowy marca. Te półtora miesiąca to czas, który m.in. ma umożliwić osobom do tej pory niezaszczepionym na przyjęcie szczepień.

>>> Minister zdrowia: musimy nauczyć się żyć z Covid jak z grypą

Rada Federalna będzie głosować nad ustawą 3 lutego, może ona zostać uchwalona zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych. Osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub inne przeciwskazania medyczne) grozić mogą grzywny, wynoszące nawet 3600 euro.

Głosowanie w austriackim parlamencie, fot. EPA/PARLAMENTSDIREKTION/JOHANNES ZINNER

Francja: od poniedziałku paszport szczepionkowy

Od poniedziałku we Francji zacznie obowiązywać w miejscach publicznych paszport szczepionkowy, który zastąpi stosowany dotąd paszport sanitarny – poinformował premier Jean Castex na konferencji prasowej. Zapowiedział stopniowe łagodzenie restrykcji od lutego.

Paszport szczepionkowy obowiązywał będzie wszystkie osoby powyżej 16 roku życia znajdujące się w miejscach publicznych z wyjątkiem placówek ochrony zdrowia i szpitali. „Omikron to nie jest zwykła grypa, choć jest mniej niebezpieczny niż wariant Delta, jednak presja na szpitale pozostaje silna” – podkreślił premier Castex. Dodał, że w regionach najwcześniej dotkniętych wariantem koronawirusa Omikron liczba zakażeń zaczyna nieznacznie spadać, jak np. w regionie stołecznym Ile-de-France. Premier podkreślił, że osoby zaszczepione są 25 razy mniej narażone na hospitalizację z powodu koronawirusa niż osoby niezaszczepione, są też 4,5 razy mniej narażone na zakażenie.

Francuscy nauczyciele bierze udział w strajku w związku z niespójną polityką francuskiego rządu w związku z COVID-19, fot. EPA/IAN LANGSDON

93% dorosłych we Francji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a 91% jest w pełni zaszczepionych, natomiast 62% dorosłych otrzymało już dawkę przypominającą. Za 97,8% zakażeń we Francji odpowiada wariant Omikron, a za 2,2% Delta – poinformował premier. We Francji od 2 lutego nie będzie już obowiązku noszenia masek na zewnątrz. Praca zdalna również nie będzie już obowiązkowa w firmach, gdzie jej wprowadzenie było możliwe. Od 16 lutego premier zapowiedział ponowne otwarcie dyskotek oraz zezwolił na organizowanie koncertów. Przywrócona zostanie również konsumpcja na stojąco w barach oraz na stadionach.

>>> MZ: 32 835 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 315 osób z COVID-19

fot. EPA/LUCA ZENNARO

Obawy przed wariantem Omikron koronawirusa były zbyt pesymistyczne, powiedział w czwartek w holenderskim parlamencie szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM). Jaap van Dissel zaznaczył jednak, że wprowadzone przez rząd obostrzenia miały wymiar prewencyjny i były uzasadnione. „Nasze założenia dotyczące m.in. hospitalizacji były przeszacowane” – powiedział Van Dissel członkom niższej izby parlamentu.

Brazylia z rekordem zakażeń

Z kolei w Brazylii pomiędzy środą a czwartkiem wykryto 204 tys. infekcji koronawirusem. To największa liczba dobowych zakażeń od początku epidemii w tym kraju. „Dotychczasowy rekord liczby infekcji koronawirusem padł 18 września 2021 r., kiedy potwierdzono 150 100 zakażeń” – poinformowała podległa władzom medycznym Brazylii Krajowa Rada Sekretarzy ds. Zdrowia (Conass), odpowiedzialna za statystyki epidemiczne.

Rada zaznaczyła, że w mijającym tygodniu, każdego dnia diagnozowano średnio 99,9 tys. zakażeń. Ten wskaźnik jest również najwyższy od początku epidemii Covid-19 w Brazylii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze