Będzin: trwają zapisy do największego w Polsce przeglądu kolęd

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do 26 listopada trwają zapisy do XXIII edycji największego kolędowego przeglądu w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie. Przesłuchania eliminacyjne odbędą się od 3 do 18 grudnia w Polsce, na Ukrainie i Białorusi.

Co roku wspólne kolędowanie łączy ponad 1500 solistów i grup. Jak podkreślają jurorzy i organizatorzy, festiwal pomaga kultywować tę bogatą polską tradycję.

„Cieszymy się, że orędzie o Bożym Narodzeniu, wyśpiewane w Betlejem przez aniołów, znów popłynie na cały świat, dzięki cudownym kolędom i pastorałkom w wykonaniu naszych uczestników. Co roku zapewniają oni wszystkim słuchaczom wiele pięknych wrażeń, wzruszeń i uniesień, a sami mają szansę nie tylko promować swój talent, ale i przybliżać się do słowa, które stało się ciałem” – powiedział dyrektor Festiwalu ks. Piotr Pilśniak.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. Do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat i chcą podzielić się własną interpretacją kolęd i pastorałek. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów – w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty.

Zwycięzcy ze wszystkich rejonów eliminacji zostaną zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina, które odbędą się w dniach 12-14 stycznia 2017 r. Festiwal zwieńczy 15 stycznia koncert galowy, który będzie można oglądać także na żywo w internecie.

Eliminacje do festiwalu odbędą się w następujących miastach: Będzin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębno, Dobrodzień, Gdańsk, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Krasnobród, Legnica, Lipsko, Lublin, Łambinowice, Łódź, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Piotrków Trybunalski, Racibórz, Radom, Rybnik, Sanok, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.

W ubiegłym roku Grand Prix festiwalu zdobył Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. Wśród jego laureatów z minionych lat są m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa.

foto. Piotr Wyparło

Będzin: trwają zapisy do największego w Polsce przeglądu kolęd
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze