Będzin: zespół Diamenty z Elbląga zwycięzcą festiwalu kolęd
Działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu zespół wokalny Diamenty zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę w Będzinie (Śląskie) 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To jedna z najstarszych i największych takich imprez w Polsce.
Laureatów konkursu ogłoszono podczas niedzielnego koncertu galowego w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena. Laureaci Grand Prix wygrali 15 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Grudniowe eliminacje do festiwalu odbyły się w wielu miejscowościach w Polsce, ale także na Litwie, Ukrainie i Białorusi; wśród wykonawców znaleźli się również przedstawiciele Azerbejdżanu, Niemiec i Austrii. Rywalizowały amatorskie zespoły, chóry i soliści – w sumie ponad 1,3 tys. wykonawców.
>>> Białystok: doroczne wieczory kolęd prawosławnych w Operze i Filharmonii Podlaskiej
130 wykonawców
W przesłuchaniach finałowych, które odbywały się w minionych dniach w Będzinie, wzięło udział przeszło 130 wykonawców – blisko 80 solistów, 11 duetów i tercetów oraz niespełna 50 zespołów, schol i chórów, wyłonionych w eliminacjach. W sumie zaśpiewali ok. 300 rozmaitych kolęd i pastorałek. Czteroosobowe jury pod przewodnictwem dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, prof. dr hab. Marty Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie, nagrodziło i wyróżniło kilkudziesięciu wykonawców. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.
Jak mówiła podczas niedzielnej gali przewodnicząca jury prof. Marta Wierzbieniec, w ostatnich dniach Będzin w Zagłębiu Dąbrowskim „był prawdziwą kolędową stolicą Polski” – zabrzmiały przede wszystkim znane, tradycyjne kolędy w różnorodnych aranżacjach i opracowaniach.
„Podczas finałów festiwalowych na scenie brzmiały przeróżne kategorie ekspresji – drżały łzy rozczulenia, to znowu z pastorałek tryskał humor. Niewątpliwie w tych kolędach i pastorałkach przewijał się polski zwyczaj i charakter” – powiedziała profesor.
Przewodnicząca jury zaznaczyła, że decydując o nagrodach i wyróżnieniach jury „wyłaniało najlepszych z najlepszych”, jednak w będzińskim konkursie nie ma przegranych.
„Wszystkim należą się brawa, gratulacje, podziękowania – zarówno uczestnikom, wykonawcom, jak i ich opiekunom, instruktorom, dyrygentom” – powiedziała prof. Marta Wierzbieniec.
Kolejna wygrana elbląskiego zespołu
Laureat Grand Prix – działający od kilku lat przy MDK w Elblągu zespół wokalny Diamenty – tworzą trzy grupy, na które podzielona jest utalentowana muzycznie młodzież. W będzińskim festiwalu triumfowała grupa najstarsza. „Szlifowaniem” elbląskich Diamentów zajmują się trenerzy wokalni – Eliza Kaczmarczyk i Julia Kaczmarczyk.
Wygrana w Będzinie to kolejna nagroda dla zespołu wokalnego z Elbląga. Diamenty odnosiły już sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Np. w 2022 r. na 9. Festiwalu Gdynia Open (jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki młodzieżowej i dziecięcej w Polsce) zespół zdobył aż trzy główne nagrody: Grand Prix, Nagrodę Dyrektora Festiwalu oraz Nagrodę Publiczności, natomiast zespół Młode Diamenty zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej (dzieci do lat 12). Ponadto soliści otrzymali tam cztery wyróżnienia.
Wyróżnienia
W Będzinie, w kategorii solistów, wśród dzieci wygrał Filip Robak z Wojkowic Kościelnych, a wśród młodzieży Stanisław Kukulski z Warszawy. Wśród duetów zwyciężyły Maja Golańska i Małgorzata Manthey z Bydgoszczy, a wśród tercetów i kwartetów Tercet N.O.K. z Kozienickiego Domu Kultury im. B. Klimczuka. W kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych wygrały Zespół wokalno-instrumentalny Dynamit z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz zespół Maciejowa Kapela ze Świdnika. Wśród zespołów folklorystycznych najlepszy okazał się Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. W kategorii chórów zwyciężył Zespół Kameralny Amici Canti z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Buku.
Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika
Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest organizowany od 1994 r. Ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. W festiwalu mogą brać udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, osoby niezrzeszone.
Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.
Wśród laureatów festiwalu z minionych lat są m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa. W ub. roku główną nagrodę zdobył 10-letni Filip Płażalski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim. Był on drugim solistą, który wygrał będziński festiwal w jego blisko 30-letniej historii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |