fot. PAP/ Jacek Bednarczyk

Benedykt XVI: jestem u kresu życia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Emerytowany papież Benedykt XVI, w rozmowie z niemieckimi mediami, przyznał, że tęskni za Bawarią, z której pochodzi. Samego siebie określił tak: „Jestem starym człowiekiem u kresu życia”.

Wysłannicy bawarskiego regionalnego nadawcy Bayerischer Rundfunk i monachijskiego dziennika „Muenchner Merkur” odwiedzili Benedykta XVI w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszka od czasu swego ustąpienia z urzędu w 2013 roku. Na stronie Bayerischer Rundfunk rozmowa ukazała się w poniedziałek, na portalu „Muenchner Merkur” dzień wcześniej. 

>>> Niemcy: Benedykt XVI powołał fundację dla publicystyki katolickiej

Benedykt XVI i papież Franciszek

Spotkanie Benedykta XVI i papieża Franciszka, fot. arch/ YouTube

Emerytowany papież powiedział, że tęskni za Bawarią, gdzie przyszedł na świat w niewielkiej miejscowości Marktl am Inn i gdzie spędził część życia. – Sercem będę zawsze związany z Bawarią i wieczorem zawsze polecam nasz kraj Panu Bogu – zaznaczył.

>>> Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele

Osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gaenswein w rozmowie z BR i „MM” powiedział, że były papież, który w kwietniu skończy 93 lata, jest zbyt słaby, by podróżować. – Często jednak powtarza: mimo wszystko jestem w Bawarii, w swoim sercu wędruję po swojej ojczyźnie – dodał. – To wędrowanie niezależne od jego sił fizycznych i ograniczeń – podkreślił abp Gaenswein. Jak dodał, Benedykt XVI szczególnie przepada za słodyczami z Bawarii i opiekujące się nim zakonnice na początku musiały nauczyć się gotowania po bawarsku.

fot. L’Osservatore Romano/PAP/EPA

Abp Gaenswein zaznaczył ponadto, że Benedykt XVI nigdy nie żałował swojej decyzji o ustąpieniu z papieskiego urzędu. – Była to decyzja poprzedzona długimi i licznymi modlitwami, której nigdy nie żałował. Papież jest ze sobą w pełnej zgodzie – powiedział. 28 lutego 2013 roku Benedykt XVI jako pierwszy od ponad 700 lat papież dobrowolnie zrezygnował z piastowanego urzędu. 13 marca tego samego roku urząd ten objął jego następca, obecny papież Franciszek.

>>> Benedykt XVI mówi o pewnym niebezpieczeństwie dla Kościoła…

Zobacz także
Wasze komentarze