Fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Berlin: Jury Ekumeniczne Berlinale przyznało swoje nagrody

Film „God Exists, Her Name Is Petrunya” (Bóg istnieje i ma na imię Petrunia) Teony Strugar Mitewskiej z Macedonii otrzymał główną nagrodę Jury Ekumenicznego na tegorocznym międzynarodowym festiwalu filmowym Berlinale w Berlinie. Jest on poświęcony problemom i prawom kobiet. Z uznaniem jury spotkał się też film „Midnight Traveler” afgańskiego reżysera Hassana Fazilego. Nagrodę w sekcji „Panorama” otrzymał „Buoyancy” Austriaka Nikolausa Geyrhaltera.

Według jury „God Exists” stanowi „odważne zobrazowanie przemiany młodej kobiety pozbawionej jakiejkolwiek władzy w zdecydowaną obrończynię praw kobiet”. Film jest oparty na faktach i opowiada o kobiecie, która raczej przypadkowo stała się buntowniczką przeciwko tradycyjnemu wizerunkowi mężczyzny.

Jury Ekumeniczne wysoko oceniło też „Midnight Traveler” – dzieło Fazilego, będące – jak uzasadniono – jedynym w swoim rodzaju ukazaniem doświadczenia ucieczki. Choć ucieczkę swojej rodziny z Afganistanu Fazili opowiedział tylko na podstawie materiału nakręconego smartfonem, to jednak udowodnił, że „światowy kryzys migracyjny jest sprawą bardzo aktualną i dotykającą bezpośrednio wszystkich” – stwierdzili jurorzy.

Z kolei „Buoyancy” jest – zdaniem jury – „debiutem filmowym z doskonałą inscenizacją”. Opisując brutalną rzeczywistość „jako artystyczny apel do działania, ukazuje niedostrzegane w znacznym stopniu naruszanie praw człowieka w centrum naszej ekonomii światowej”.

Jury Ekumeniczne wyróżnia twórców, którzy w swoich filmach mówią o ludzkich zachowaniach i świadectwach zgodnych z przesłaniem Ewangelii lub starających się uwrażliwić widza na wartości duchowe, ludzkie i społeczne. Od 1992 w skład wspólnego Jury Ekumenicznego na Berlinale wchodzą przedstawiciele międzynarodowego katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS i ewangelickiej Międzynarodowej Kościelnej Organizacji Filmowej „Interfilm”.

Dotychczas Jury Ekumeniczne wyróżniło swoimi nagrodami i dyplomami ogółem 79 filmów. Niektóre z nich jak „Dead Man Walking” Tima Robbinsa czy „Sophie Scholl” Marca Rothemunda, służą w pracy oświatowej Kościołów.

Złotego Niedźwiedzia tegorocznej, 69. edycji festiwalu Berlinale przyznano izraelskiemu filmowi „Synonimy” Nadava Lapida o życiu imigranta z Izraela w Paryżu. Jest to historia bolesnej emigracji Izraelczyka usiłującego odciąć się od przeszłości. Grand Prix Jury – drugą co do ważności nagrodę – otrzymał francuski reżyser François Ozon za swój najnowszy obraz „Grace à Dieux” (Dzięki Bogu). Opowiada on o ofiarach przemocy seksualnej w Kościele katolickim.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze