fot. cathopic

Berlin: zakony planują „kampus teologii i duchowości”

Zasygnalizowany przed czterema laty projekt utworzenia w Berlinie katolickiej wyższej szkoły zakonnej nabiera konkretnych kształtów. Pierwsze wydarzenia w „kampusie teologii i duchowości w Berlinie” zaplanowane są na wrzesień, a całkowite jego otwarcie nastąpi w 2023 roku. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaką pozycję zajmie nowy ośrodek wśród istniejących już w stolicy Niemiec ośrodków akademickich teologii katolickiej.

Członkami-założycielami kampusu jest osiem zgromadzeń zakonnych i wspólnot duchowych oraz ich dzieła, wśród nich niemieckie prowincje kapucynów oraz sióstr katarzynek, prowincja Teutonia dominikanów, ruch Focolari z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. W inicjatywie uczestniczą też inne zgromadzenia zakonne.

>>> Rzym: policja złapała oszustów przebranych za kardynałów, którzy wyłudzali miliony euro

Przewodniczącym fundacji jest kapucyn o. Ludger Schulte, rektor prowadzonej przez jego zakon Wyższej Szkoły Filozoficzno-Teologicznej w Münster. Funkcję wiceprzewodniczącego pełni dominikanin o. Ulrich Engel, dyrektor dominikańskiego centrum filozoficzno-teologicznego Instytut Marie-Dominique Chenu w Berlinie-Prenzlauer Bergu. Tam znajduje się także biuro projektu „kampusu”.

fot. cathopic

O swoich motywach i celach inicjatorzy informują w 40-stronicowej broszurze oraz w Internecie (https://www.cts-berlin.org). Według tej informacji nowa kościelna uczelnia wyższa poprzez „mądre łączenie” ma stać się „zapleczem akademickim” dla uczestniczących w nim zakonów i wspólnot, których ośrodki akademickie od lat odnotowują spadek liczby słuchaczy. Na przykład Wyższa Szkoła Teologiczno-Filozoficzna (PTH) w Münster w semestrze letnim 2020 roku miała dziewięciu studentów.

>>> Niemcy: wiara chrześcijańska najlepszą profilaktyką przeciwko rasizmowi i nacjonalizmowi

Uzasadniając powód wyboru lokalizacji podkreślono, że „w Berlinie jak w soczewce odbijają się szanse i zagrożenia dla metropolii XXI wieku”. Decyzja o wyborze stolicy Niemiec związana jest z ambitnymi celami: „Jako miejska platforma teologii katolickiej, kampus wywiera wpływ na środowisko akademickie i Kościół, społeczeństwo miejskie i obywatelskie, a także na politykę i scenę kulturalną”. W przygotowaniu jest już nieruchomość w centrum Berlina.

Poza nauczaniem teologicznym i badaniami naukowymi skoncentrowanymi na tematach istotnych dla zakonów, program kampusu przewiduje szereg innych specyficznych ofert. Zgodnie z broszurą informacyjną, są to m.in. rok studiów ukierunkowany na karierę zawodową dla absolwentów szkół średnich oraz programy dokształcania kierowników instytucji kościelnych, a także studia licencjackie w niepełnym wymiarze godzin z zakresu duszpasterstwa dla „osób zmieniających zawód z innych dziedzin” oraz studia podyplomowe z zakresu „teologii duchowości”. Inicjatorzy zaplanowali „miejsce aktywnego życia i myślenia religijnego, atrakcyjne dla młodych ludzi”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze