Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Ukrainę
Zanim polscy harcerze przekazali światło ukraińskim skautom, podzielono się opłatkiem i prosforą, która w obrządkach wschodnich jest odpowiednikiem opłatka. Poświęcili je duchowni: rzymsko- i greckokatolicki.
W życzeniach dominowało przede wszystkim pragnienie pokoju, a także kontynuowania dążeń Ukrainy do przemian demokratycznych oraz realizacji budowy przejścia granicznego w Malhowicach. Ta ostatnia idea przyświecała przed jedenastu laty pomysłodawcom przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju w tym miejscu.
– Ogień to symbol ciepła, miłości, pojednania i pokoju. I oby tego ciepła w waszych domowych ogniskach nigdy nie zabrakło – powiedział starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek, który jest polskim organizatorem spotkania.
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w miejscu, gdzie ma powstać przejście graniczne w Malhowicach koło Przemyśla odbywa się zawsze na początku stycznia lub pod koniec grudnia – w okresie między polskimi a ukraińskimi świętami Bożego Narodzenia.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów oraz znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Akcja została zorganizowana po raz pierwszy w roku 1986 przez Austriackie Radio i Telewizję w Linzu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zauważ człowieka”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |