Bez podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania
„Celem Kościoła jest ewangelizacja, misja, w którą wszyscy mamy się zaangażować i do której wszyscy zostaliśmy wezwani. Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania” – mówił w bazylice w Licheniu bp Radosław Orchowicz.
Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył mszy św. z udziałem ponad tysiąca pielgrzymów – uczestników dnia skupienia Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz zorganizowanego w Licheniu IV Kongresu Młodych Konsekrowanych.
„Nasza obecność na tej mszy św. jest odkrywaniem bogactwa i różnorodności powołań. Jesteśmy razem, by odkrywać, uczyć się i budować jedność w różnorodności” – mówił w homilii bp Orchowicz powtarzając za papieżem Franciszkiem, że jesteśmy niczym elementy mozaiki – piękne pojedynczo, ale tylko razem tworzące obraz. „Na tym polega tajemnica Kościoła. We współistnieniu różnic jest on znakiem i narzędziem do tego, do czego powołana jest cała ludzkość” – tłumaczył duchowny wskazując raz jeszcze na wszystkich zebranych i podkreślając, że jedni drugim są potrzebni, jedni na drugich mogą liczyć, jedni drugich podtrzymują i umacniają, dając impuls, aby trwać i się nie poddać. Mówiąc o jedności w różnorodności nawiązał też do tematyki synodalnej przypominając, że celem Kościoła jest ewangelizacja, w którą wszyscy powinni się zaangażować, bo wszyscy zostali do tego powołani.
>>> Ryga: ustanowiono pierwszych świeckich lektorów. Większość to kobiety
„Nie ma być podziału na duchownych, którzy są za to odpowiedzialni, którzy dysponują i kierują, i świeckich, którzy wypełniają zadania. Wszyscy mamy mieć swój udział w ewangelizacji, bo wszyscy jesteśmy wezwani do zaangażowania”- podkreślił bp Orchowicz. Powtórzył za papieżem Franciszkiem, że słowa „powołanie” nie należy rozumieć jedynie w sensie zawężającym, do „tych, którzy idą za Panem drogą szczególnej konsekracji”.
>>> Czy świeccy mogą zarządzać parafią?
„Wszyscy jesteśmy powołani do uczestnictwa w misji Chrystusa” – powtórzył raz jeszcze bp Orchowicz podkreślając, że Bóg liczy na każdego i każdy może być iskrą, od której zapalać się będą inni, jak bł. Paulina Jarico, założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca i śp. ks. Jan Tadych, pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które działa w archidiecezji gnieźnieńskiej. „Trzeba jedynie odczytania tego Bożego wezwania i pójścia za nim. Wy jesteście kolejni w tej sztafecie” – mówił do zgromadzonych bp Orchowicz.
W dniu skupienia w licheńskim sanktuarium uczestniczyło ponad pół tysiąca członków Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Wraz z pielgrzymami z archidiecezji gnieźnieńskiej modliło się ponad 600 osób z prawie 80 zgromadzeń zakonnych oraz 20 świeckich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń, którzy od 22 września uczestniczą w Licheniu w IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |