Fot. Unsplash/Ivars Utināns

Ryga: ustanowiono pierwszych świeckich lektorów. Większość to kobiety

W katedrze w Rydze odbyło się ustanowienie w posłudze nowych lektorów i akolitów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że do tej pory na Łotwie świeckich akolitów, czyli nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, było niewielu, a lektorów w ogóle nie ustanawiano, poza wyjątkiem posług przewidzianych w formacji do kapłaństwa.

Nowych lektorów jest czworo, a akolitów ośmioro. Co ciekawe, większość z nich to kobiety od lat zaangażowane w duszpasterstwo.

>>> Prezydent Łotwy: Kościół daje ludziom nadzieję

W przypadku akolitów jest to o tyle istotne, że pięć z nich – w tym dwie siostry zakonne – pełni funkcję kapelanów w szpitalach. W łotewskim systemie prawnym bowiem państwowa funkcja kapelana – zarówno w szpitalu, wojsku czy więzieniu – nie jest koniecznie związana z przynależnością do stanu duchownego i dotyczy to także kapelanów katolickich. Biorąc pod uwagę powtarzające się ostatnio epidemiologiczne lockdowny w ośrodkach zdrowia, akolitat daje takim kapelanom zatrudnionym w szpitalach większe możliwości posługi chorym. Pozostali akolici oraz lektorzy będą pomagać w duszpasterstwie parafialnym.

Jak wiadomo, dopuszczenie kobiet do posług lektoratu i akolitatu zostało przewidziane w papieskim motu proprio „Spiritus Domini” z 2021 r. Jest to ważne w momencie znaczącego spadku liczby powołań kapłańskich. W tym sezonie nie przyjęto żadnego nowego kandydata do ryskiego wyższego seminarium duchownego, które kształci księży dla całej Łotwy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze