Oblaci.pl/Iwan Monicz

Białoruś: w oblackim sanktuarium obchodzono 105. rocznicę zakończenia objawień fatimskich [+GALERIA]

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie koło Witebska na Białorusi obchodzono 105. rocznicę zakończenia objawień fatimskich. Uroczystościom przewodniczył bp Aleh Butkiewicz, ordynariusz diecezji witebskiej.

Przybyli pielgrzymi z różnych zakątków Witebszczyzny i Białorusi: Bracławia, Nowopołocka, Połocka, Witebska, Horodka, Mohylewa, Obola, Miszkowicz oraz wierni grekokatoliccy ze swymi kapłanami. Modlono się o nawrócenie odpowiedzialnych za wojnę oraz Boże Miłosierdzie dla Białorusi i Ukrainy.

>>> Białoruś: w tej parafii po raz pierwszy odbyły się misje parafialne [+GALERIA]

Pielgrzymi

13 października o poranku gęsta mgła spowijała pola i lasy w okolicy Szumilina i zapowiadał się dżdżysty, szary dzień. Jednak już około południa wyjrzało słońce i rozwiało mgły i zwątpienie, ukazując całe piękno jesiennej przyrody – relacjonuje o. Andrzej Juchniewicz OMI, kustosz oblackiego sanktuarium na Białorusi. – W takiej aurze zaczęli przybywać do Szumilina pierwsi pielgrzymi z okolic. Przeżywanie 105. rocznicy zakończenia objawień rozpoczęło się od wystawienia Najświętszego Sakramentu o godzinie 15.00 i wspólnej modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji nawrócenia wszystkich odpowiedzialnych za wojnę w Ukrainie oraz z prośbą o Boże Miłosierdzie dla narodów Ukrainy i Białorusi. Po krótkiej modlitwie adoracji w milczeniu pielgrzymi wraz z miejscowymi parafianami rozpoczęli modlitwę – rozważając trzy części różańca. Podczas adoracji stopniowo świątynia napełniła się wiernymi i pielgrzymami, którzy prosto z pracy spieszyli do sanktuarium fatimskiego. Dla chętnych była stworzona możliwość spowiedzi świętej. Przed godziną 18.00 odbyła się wspólna modlitwa Litanią Loretańską w intencjach, które powierza modlitwie Kościoła papież Franciszek.

W homilii biskup Aleh mówił o Maryi, jako wzorze chrześcijanina, przyjmującego w wolności słowo Boże do swego serca i pozwalającego cierpliwie rozwijać się i wzrastać temu słowu. Przytoczył przykład matki, pod której sercem rozwija się i wzrasta poczęte życie dziecka.

Oblaci.pl/Iwan Monicz

Równocześnie zaznaczył o zagrożeniu, jakim jest „aborcja Bożego słowa”, kiedy człowiek w swej wolności je odrzuca i że dzisiaj – niestety – są tacy, którzy żyją „aborcją” Bożego słowa, przez to cierpią dramat całe narody i państwa.

Procesja

Po Eucharystii rozpoczęła się procesja różańcowa po terenie sanktuarium.

W symbolicznej ciemności wierni i pielgrzymi szli z zapalonymi świecami za oświetloną figurą Matki Bożej Fatimskiej, wznosząc ręce w medytacyjnej modlitwie o pokój, pokutę, nawrócenie i przebaczenie – wyjaśnia ojciec Juchniewicz. – Procesja zakończyła się śpiewem „Mahutny Boża…” i wspólnym posiłkiem z wojskowej kuchni polowej.

Oblaci.pl/Iwan Monicz

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są obecni w Szumilinie od maja 2001 roku. Organizują życie duszpasterskie i pielgrzymkowe, oraz przyjmują grupa rekolekcyjne w przyległym do sanktuarium domu pielgrzyma. Co roku, od 13 maja do 13 października, szumilińska świątynia jest miejscem modlitwy pielgrzymów nie tylko z rejonu Witebszczyzny. Lokalizacja bezpośrednio prze głównej trasie Witebsk-Połock, czyni to urokliwe miejsce także atracyjnym dla wielu zainteresowanych turystów, którzy zatrzymują się tutaj, by odetchnąć na terenie przylegającego parku.

Galeria (24 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze