Białystok: Ekumeniczna Wigilia Miejska
Kilkaset osób wzięło udział w ekumenicznej, miejskiej wigilii zorganizowanej w niedzielę w Białymstoku. Mieszkańcy podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy, a także zostali pobłogosławieni przez duchownych dwóch wyznań: katolickiego i prawosławnego.
Wigilia to doroczna inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Droga” oraz władz Białegostoku. Już tradycyjnie odbyła się na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
Wigilia ma charakter ekumeniczny, bo w Białymstoku, ale i w całym regionie, są duże skupiska prawosławnych, którzy Boże Narodzenie obchodzą według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni później od katolików.
Spotkanie organizowane jest głównie z myślą o osobach samotnych i ubogich, ale co roku, by przełamać się opłatkiem i wysłuchać błogosławieństwa, przychodzą wszyscy chętni.
Założyciel i szef stowarzyszenia „Droga” werbista ojciec Edward Konkol mówił do zebranych, że cieszy, iż na wigilię przyszły osoby, które będą spędzać te święta samotnie, „gdzieś w ogródkach działkowych, kuchniach letnich”. „Chciałbym was zapewnić, że szczególnie w takim miejscu można Boga spotkać” – dodał.
Mówił też, że święta, które są mu najbliższe, spędził „w kanałach wśród kloszardów”. „Tam, ograbiony ze wszystkiego tego, co świat czyni w związku ze świętami, kiedy było szaro, brudno, On się pojawił – żywy, prawdziwy” – dodał. Życzył też wszystkim zebranym, aby poczuli, że są ważni dla Boga. „Tej bliskości Boga, tego doświadczenia namacalnego, że on jest, że żyje, abyś miał po co żyć i dla kogo żyć i z kim żyć” – życzył uczestnikom Konkol.
Błogosławieństwa zebranym udzielił bp Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej oraz ks. Andrzej z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Świąteczne życzenia złożył też marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Rudnicki mówił, że miejska wigilia od kilkunastu lat organizowana jest przede wszystkim z myślą o samotnych. „Nie tylko po to, by rozdać im dary na święta, ale przede wszystkim po to, by poczuli się potrzebni, by poczuli tę bliskość drugiego człowieka, by podzielili się z nimi opłatkiem, by wiedzieli, że są potrzebni i że są kochani” – dodał.
W trakcie wigilii nie zabrakło dzielenia się opłatkiem i wspólnego śpiewania kolęd. Na przybyłych czekał też postny posiłek – przygotowano m.in. 20 tys. pierogów, dwie tony bigosu, tonę śledzi oraz bochenki chleba, które każdy mógł zabrać ze sobą do domu.
Wspólnie modlono się też za zmarłych górników, którzy zginęli w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Zginęło tam 13 górników; 12 Polaków i jeden Czech. W niedzielę w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa, którą w związku z tą tragedią zarządził prezydent Andrzej Duda.
Stowarzyszenie „Droga” od lat przed każdymi świętami organizuje akcje dobroczynne. W tym roku będzie przygotowanych kilka tysięcy paczek żywnościowych (paczki trafiają przed świętami do rodzin ustalanych przez gminne ośrodki pomocy społecznej) oraz paczki ze słodyczami dla dzieci w regionie, które trafią do nich w trakcie świąt.
24 grudnia wigilię dla potrzebujących i samotnych po raz piąty organizuje Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja Rodziny Czarneckich i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej. Przyjść może każdy. Będzie można wspólnie podzielić się opłatkiem, zjeść wieczerzę i pośpiewać kolędy. Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |