modlitwa

Fot. cathopic

Białystok: katolickie, prawosławne, ewangelicko-augsburskie i muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny

Katolickie, prawosławne, ewangelicko-augsburskie i muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny znalazły się w programie wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku. To wieloletnia tradycja, podkreśla zróżnicowanie narodowościowe i religijne regionu.

Główna oficjalna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w stolicy województwa podlaskiego rokrocznie odbywa się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, w centrum miasta. Poprzedza ją bezpośrednio msza św. w pobliskiej archikatedrze katolickiej Wniebowzięcia NMP.

W programie obchodów są jednak również modlitwy w świątyniach innych wyznań. W tym województwie są bowiem m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także polskich Tatarów wyznających islam.

>>> Odprawimy za Ciebie 5 mszy św. dziennie! Dołączysz do nas? 

Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy właśnie Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa – obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.

fot. rawpixel.com/Pexels

Taka okolicznościowa liturgia odbyła się w poniedziałek rano w prawosławnej katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. W niedzielę w intencji ojczyzny modlono się w kaplicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Białymstoku; również ta uroczystość ujęta była w programie oficjalnych, wojewódzkich obchodów.

>>> Papież: prośmy Boga, aby nauczył nas budować pomosty z niewierzącymi 

W miniony piątek miały miejsce okolicznościowe modlitwy społeczności muzułmańskiej, które odbyły się w Domu Kultury Muzułmańskiej w tym mieście. Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Święta Niepodległości odbywają się w Podlaskiem od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze