Białystok: kolejne cerkwie włączone do szlaku nowożytnych świątyń prawosławnych w mieście
Trzy kolejne cerkwie znalazły się na szlaku nowożytnych świątyń prawosławnych w Białymstoku – stolicy regionu, w którym są największe w Polsce skupiska wiernych Kościoła prawosławnego. Szlak powstał 3,5 roku temu i ma promować wielokulturowość tego miasta; obecnie jest na nim sześć świątyń prawosławnych.
Od połowy 2019 roku szlak obejmował trzy obiekty: cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego, cerkiew Św. Ducha (uważaną za największą świątynię prawosławną w Polsce) i cerkiew pw. Mądrości Bożej. Zostały one oznakowane tablicami informacyjnymi stojącymi przed głównymi wejściami.
Teraz lista obiektów powiększyła się o trzy kolejne miejskie cerkwie: św. Jerzego, pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Proroka Eliasza. Również i tam znalazły się stosowne tablice prezentujące na zdjęciach architekturę obiektów; opisy przygotowały same parafie.
>>> Białystok: katolicy z Białorusi mogą uczestniczyć we mszy św. w ojczystym języku
„Zależy nam na tym, żeby tego typu tablice były w mieście” – mówił w środę dziennikarzom zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Konferencja prasowa została zorganizowana przy cerkwi pw. św. Jerzego w dzielnicy Nowe Miasto. Kamień węgielny pod budowę tej świątyni wmurowano w 2000 roku; to cerkiew dwupoziomowa, dolna świątynia została konsekrowana 12 lat temu, górna – w 2017 roku. Oficjalnie cerkiew do użytku została przekazana w 2020 roku.
„Wszyscy wiemy, że nasze miasto jest wielokulturowe. Dobrze że powstała taki szlak, z racji na to, że mamy dużo świątyń prawosławnych. Mam nadzieję, że w najbliższym sezonie turystycznym będzie cieszył się popularnością” – dodała radna Ksenia Juchimowicz, reprezentująca w Radzie Miasta Białystok społeczność prawosławną. Mówiła, że ich położenie poszerza obszar miasta objęty tym szlakiem.
>>> Białystok: akcja wymiany sztucznych choinek na naturalne
„Chcieliśmy zwrócić też uwagę na architekturę tych cerkwi, bo każda jest na swój sposób wyjątkowa” – powiedziała radna. Zwróciła uwagę na to, że choć obiekty są nowożytne, to historia niektórych z tych parafii sięga kilkuset lat. „To pokazanie, że prawosławie jest tutaj od wielu lat” – dodała.
Białostockie szlaki turystyczne opisane są m.in. na stronie internetowej Białegostoku. Elementem innego szlaku – białostockich świątyń – jest najważniejsza cerkiew w mieście – katedra prawosławna pw. św. Mikołaja.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |