Białystok: ks. Sopoćko na muralu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Białystok słynie z murali. Jest ich w mieście sporo i każdy przedstawia jakąś znaną postać. Najnowszy mural przypomina postać błogosławionego księdza Sopoćko. 

Duchowny pojawił się na ścianie wieżowca stojącego w pobliżu sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tu duchowny jest pochowany, tu też upowszechniany jest jego kult (oraz siostry Faustyny Kowalskiej). Ksiądz Michał i siostra Faustyna pojawili się na wielkoformatowym malowidle. Duchowny rozciąga się na wysokość kilku pięter. Poniżej można zauważyć białostockie sanktuarium oraz wileńską Ostrą Bramę. Niektórzy, ten murak porównują to dzieło do tradycji i kultury Ameryki Południowej. Tam, często malowidła religijne są obecne w przestrzeni publicznej.  To projekt Rafała Roskowińskiego i Katarzyny Jurga. Na osiedlu Białostoczek można też obejrzeć inne murale: z wizerunkiem chłopca na monocyklu, przedstawiający dziecko w stroju ludowym i tkaninę dwuosnowową oraz mural z czeczeńskim tancerzem, krymskimi tatarkami i muzykiem grającym na dudach.

Zdjęcie: mural przed zakończeniem prac, fot: bialystok.naszemiasto.pl

Od kilku już lat Białystok jest znany właśnie z murali. Instytucje kulturalne tego miasta zapraszają na Podlasie wielkie osobowości street artu. Najbardziej rozpoznawalna, wręcz kultowa jest Dziewczynka z Konewką.

Zobacz także
Wasze komentarze