fot. PAP/Artur Reszko

Białystok: muzułmanie modlili się za Polskę z okazji Święta Niepodległości

W Białymstoku odbyły się w piątek muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny, w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość była częścią oficjalnych wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy wiernych innych wyznań.

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w Podlaskiem przynajmniej od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy były one obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r. W Białymstoku odbyły się w piątkowe południe w tamtejszym meczecie i były częścią tradycyjnych modlitw piątkowych. Podobne, z modlitwą intencyjną za pomyślność ojczyzny, miały miejsce też w Bohonikach, Warszawie i Gdańsku – poinformował PAP przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, mufti Tomasz Miśkiewicz.

>>> Imam Al-Tayeb: „Fratelli tutti” jest przydatna dla muzułmanów

Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy. Ich największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. U zarania II Rzeczypospolitej istniał Pułk Ułanów Tatarskich utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i w obronie Płocka przed bolszewikami. Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny tatarski szwadron w 13. Pułku Ułanów Wileńskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r. Również w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości przedstawiciele tej społeczności zasłużyli się dla kraju. Wśród najczęściej wymienianych są: Aleksander Sulkiewicz (1867-1916), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, czy Leon Kryczyński (1887-1939) – tatarski historyk, prawnik i działacz społeczny.

Meczet w Bohonikach, (gmina Sokółka). Fot. PAP/Artur Reszko

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy około 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju oceniają na ok. 60 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów. Organizowane w Białymstoku muzułmańskie modlitwy za ojczyznę są częścią oficjalnych wojewódzkich obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W czwartek oficjalne obchody przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziły nabożeństwa prawosławnych i katolików. W niedzielę w intencji ojczyzny modlić się też będą białostoccy ewangelicy. Rokrocznie podkreśla to wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter tego regionu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze