prawosławie Światowe Dni Młodzieży Prawosławnej

fot. Maciej Kluczka

Białystok: ogólnopolskie spotkanie młodzieży prawosławnej

Udział w modlitwach, nabożeństwach i dyskusjach teologicznych, ale też czas na lodowisko, zwiedzanie muzeum czy koncert – taki jest program 3-dniowego ogólnopolskiego spotkania prawosławnej młodzieży, które w piątkowe popołudnie rozpoczęło się w Białymstoku.

Ma ono związek ze Światowym Dniem Młodzieży Prawosławnej, który przypada rokrocznie 15 lutego, w cerkiewne Święto Spotkania Pańskiego. Organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, które do udziału zaprosiło nie tylko członków bractw parafialnych, ale też młodych (w wieku powyżej 15 lat) dotąd nie działających w Bractwie.

>>> Prawosławie – w świecie ikon i postu

Piękno wiary i kultury Cerkwi prawosławnej

Spotkanie potrwa do niedzieli. Uczestnicy zakwaterowani są w jednej ze szkół w centrum Białegostoku. Codziennie będą brali udział nie tylko w wydarzeniach o charakterze religijnym, w tym w nabożeństwach czy dyskusjach teologicznych, ale również zwiedzą miasto. Zaplanowano np. wyjście na lodowisko, zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru, wyjście na koncert czy wspólne śpiewanie kolęd w centrum miasta. Całość zakończy w niedzielę po południu wspólne ognisko.

„Pragniemy ukazać piękno wiary i kultury Cerkwi prawosławnej, która jest nieodłącznym elementem wielokulturowości naszego regionu” – powiedziała PAP przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP) Gabriela Nowaszewska. Podkreśliła integracyjny aspekt spotkania, połączenie w jego programie miejskich atrakcji z modlitwą i sakramentami cerkiewnymi. Zwróciła uwagę, że wydarzenie zostało pozytywnie odebrane i objęte honorowym patronatem przez prezydenta Białegostoku.

Integrować młodzież

Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej obchodzony jest od 30 lat. Proklamowany został w 1992 roku przez Syndesmos – największą na świecie federację prawosławnych bractw i szkół teologicznych, skupiającą ponad 120 podmiotów z kilkudziesięciu krajów. Syndesmos istnieje od 1953 roku, działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy. BMP należy do tej organizacji i od początku bierze udział w obchodach święta prawosławnej młodzieży. Przed rokiem z powodu pandemii nie było jednak dużych spotkań, wcześniejsze odbywały się m.in. w Warszawie i Lublinie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze