fot. pixabay.com

Białystok: Piknik Rodzinny – alternatywa dla Marszu Równości

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Do godzin wieczornych na dziedzińcu Pałacu Branickich potrwa w Białymstoku Piknik Rodzinny, będący alternatywą dla zaplanowanego także na sobotę Marszu Równości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda i prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Organizatorem Pikniku Rodzinnego jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Pierwotnie marszałek Artur Kosicki chciał, aby piknik odbył się 20 lipca na placu przed białostocką katedrą, złożył taki wniosek do białostockiego magistratu, jednak nie uzyskał na to zgody.

W ramach pikniku przygotowano m.in. zabawy i atrakcje dla dzieci, miasteczko ruchu drogowego, sprzęt wojskowy i policyjny. Ponadto koncerty, pokazy sprzętu wojskowego i zabytkowych aut czy kapsuła Greenvelo zachęcająca do skorzystania z rowerowego szlaku turystycznego po całej Polsce. Wydarzenie potrwa do godz. 20.00.

Piknik poprzedził o 13.00 przemarsz sprzed kościoła św. Rocha. Uczestnicy w liczbie około 400 osób w różnym wieku, w tym rodziny z małymi dziećmi, w trakcie marszu modlili się i nieśli transparenty z napisami „Rodzina Bogiem silna”, „Stop marksizmowi kulturowemu” czy „Mama i tata największym skarbem świata” oraz flagi w kolorach biało-czerwonym oraz w barwach maryjnych.

Marsz Równości w Białym Stoku fot. PAP/Artur Reszko

W odpowiedzi na Marsz Równości do Białegostoku w liczbie ok. 600-700 osób zjechały grupy kibiców różnych klubów piłkarskich z całej Polski. W południe kibice zgromadzili się na chodniku wokół Placu NZS. Nad bezpieczeństwem czuwają setki policjantów, także spoza województwa podlaskiego.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda oraz prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Abp Wojda w związku z Marszem Równości wystosował do wiernych odezwę, w której zwrócił uwagę, że uczestnicy podobnych marszów w innych miastach polski szydzili z wartości chrześcijańskich, profanowali święte symbole i wypowiadali bluźnierstwa przeciw Bogu.

Kontrmanifestanci fot. PAP/Artur Reszko

„Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych – tych, których sumienie jest wyczulone na dobro społeczne, chrześcijańskie i obyczajowe, a także jest miejscem obrażania i robienia parodii z treści, które są dla wierzących najwyższą wartością” – napisał metropolita białostocki.

Hierarcha zwrócił się do wszystkich wiernych o modlitwę „w obronie chrześcijańskiej wizji człowieka, rodziny i najwyższego jej dobra, jakimi są dzieci”. W sobotę w archikatedrze białostockiej od 8.45 do 16.00 odbywa się modlitewne czuwanie w tej intencji.

Piknik Rodzinny nazwał „piękną manifestacją i publicznym świadectwem o naszym pozytywnym, radosnym rozumieniu rodziny opartym na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci”.

Marszałek województwa podlaskiego podkreślił niedawno, że Piknik Rodzinny został zorganizowany w odpowiedzi na Marsz Równości promujący środowiska LGBT i „jest to alternatywą dla tego marszu”. – Jeśli ktoś nie chce być na tym marszu, to zapraszamy do siebie – mówił marszałek. Dodał, że marsz wzbudza od początku duże emocje, a są one niepotrzebne.

Zobacz także
Wasze komentarze