Sanktuarium w Łagiewnikach, fot. Marcin Mazur/Episkopat.pl/flickr.com/EpiskopatNews (CC BY-NC-SA 2.0)

Bielsko-Biała: po raz 11. wyruszyła piesza pielgrzymka do Łagiewnik. Na czele ksiądz z monstrancją

Po raz jedenasty wyruszyła 30 kwietnia pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do łagiewnickich sanktuariów – Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II.

Na czele pielgrzymki, liczącej 1311 osób, idzie kapłan ze specjalną monstrancją z Jezusem eucharystycznym, adorowanym w drodze przez pielgrzymów. Pątnicy niosą też krzyż i księgę Ewangeliarza. Przejdą stukilometrowym szlakiem i 3 maja dotrą do miejsca kultu w Krakowie-Łagiewnikach.

>>> Ruch pielgrzymkowy do Fatimy wrócił do stanu sprzed pandemii

Najmłodszy pielgrzym: 4-miesięczna Faustyna

Pielgrzymkę rozpoczęła msza św. polowa przy bazylice w Hałcnowie pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera. Hierarcha w homilii zachęcił do rozważań związanych z obrazem wspólnoty Kościoła, na czele której stoi Chrystus jako Dobry Pasterz. Hasłem tegorocznej pieszej pielgrzymki do sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach są słowa: „Panie, przymnóż nam wiary”. Wiesława Marszałek z parafii w Bulowicach idzie w pielgrzymce do Łagiewnik kolejny raz.

„Przyciąga mnie do tej pielgrzymki miłosierdzie Boże. Bardzo jest dziś człowiekowi potrzebne. Bardzo też mnie cieszy to, że jest tu dużo ludzi młodych, ponieważ uczę w szkole, pracuję z młodzieżą. To jest takie naprawdę pełne nadziei, że ci ludzie młodzi jeszcze chcą widzieć taki inny Kościół, Kościół w drodze, Kościół żywy i prawdziwy” – przyznała.

Gościem pielgrzymów jest Andrzej Wronka, prezes Stowarzyszenia „Ruch Effatha”, które jako główny cel stawia sobie obronę wiary katolickiej przed działalnością sekt, błędnymi duchowościami i ideologiami. Kapłan będzie głosił konferencje. Najmłodszym pątnikiem jest czteromiesięczna Faustyna. Najstarszą pątniczką okazała się 85-letnia Waleria Gerlach, która idzie w pieszej pielgrzymce po raz pierwszy w życiu. Do Łagiewnik wyruszyło 32 księży, 15 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, 30 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej.

Trasa prowadzi malowniczymi drogami Małopolski. Uczestnicy dotrą do Łagiewnik 3 maja br., w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na progach sanktuarium św. Jana Pawła II powita ich m.in. bp Roman Pindel. Piesza pielgrzymka bielsko-żywiecka to jedyna tego typu diecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium. Wśród uczestników dominują młodzi ludzie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze