fot. pixabay/iphotoklick

Biskup Augsburga: pobożność ludowa ważna jest również w Niemczech

Po audiencji u papieża Franciszka w Watykanie, biskup Augsburga Bertram Meier podkreślił znaczenie pobożności ludowej dla wiary katolickiej. „Ludzie nie tylko wierzą rozumem, ale przede wszystkim ufają Bogu sercem, powiedział w rozmowie z portalem Vatican News 9 lutego.

Biskup Meier, który obecnie przebywa w Rzymie na kilkudniowych rozmowach, jako przykład podał otaczanie czcią przez wielu ludzi barokowego obrazu „Maryi rozwiązującej węzły” w kościele św. Piotra w Augsburgu. Zwrócił uwagę, że kościół ten nigdy nie jest pusty. To pokazuje, że „nie wolno nam nie doceniać serca, ponieważ lud Boży, czyli wszyscy wierzący również chcą czegoś dla serca. I to właśnie nazywamy pobożnością ludową”. 

>>> Niemcy: akcja Renovabis pod hasłem „ aby pokój wzrastał. TY robisz różnicę”

Nawiązując do rozmowy z papieżem biskup Augsburga powiedział, że była ona bardzo żywa i serdeczna. Od razu papież skojarzył biskupa Augsburga z czczonym tam obrazem Matki Bożej „Rozwiązującej Węzły” i przyznał, że obraz ten, który jest również czczony w Argentynie, wiele dla niego znaczy. Ojciec Święty bardzo sobie ceni ten wizerunek Maryi, z którym zetknął się po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych , gdy w ramach pobytu studyjnego przebywał w Niemczech i w Augsburgu. Kopię tej figury przywiózł do Argentyny i jako arcybiskup Buenos Aires spopularyzował ją w tamtejszym Kościele. 

Obraz, stworzony przez augsburskiego artystę Johanna Georga Melchiora Schmidtnera (1625-1705) około 1700 roku, przedstawia Matkę Bożą w czerwonych i niebieskich szatach, rozwiązującą węzły długiej białej szarfy podtrzymywanej przez dwa anioły. Matka Boża stoi na sierpie Księżyca, przygniatając lewą nogą głowę węża który symbolizuje diabła. W tradycji ludowej takie przedstawienie Matki Boskiej jest interpretowane jako Matka Boska pomagająca wiernym w rozwiązywaniu problemów egzystencjalnych. Bp Meier wyjaśnił, że obecnie „ważny węzeł” dla Kościoła w Niemczech może zostać rozwiązany, jeśli „uda nam się ponownie stać się dobrze funkcjonującą wspólnotą dialogu”.

>>> Niemcy: ponad 150 tys. osób protestowało w Berlinie przeciwko prawicowemu ekstremizmowi

Innym tematem rozmowy z Franciszkiem były obchody rocznicy urodzin założyciela diecezji, św. Ulryka. Z tej okazji pod koniec 2023 roku specjalnym delegatem papieża do Augsburga był kardynał Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia podkreślił wówczas potrzebę żywych wzorców wiary. Przypomniał, że dla Kościoła są ważni nie tylko historyczni święci, ale także ludzie w parafiach, „dla których czuje się szacunek, ludzie o głębokiej pobożności lub ludzie, którzy są wzorem do naśladowania w tym, jak radzą sobie w trudnych sytuacjach”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze