fot. Katolícke noviny

Biskup, który potajemnie otrzymał święcenia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W wieku 93 lat zmarł słowacki biskup Dominik Kaľata, jezuita, który w czasie komunistycznych prześladowań Kościoła otrzymał potajemnie święcenia biskupie – miał wówczas zaledwie 30 lat.

O jego śmierci poinformował watykański dziennik „L’Osservatore Romano”. Urodził się 19 maja 1925 r. we wsi Nowa Biała na Spiszu. Ukończył gimnazjum w Lewoczy. W wieku 18 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. W 1950 roku został po raz pierwszy aresztowany. Umieszczono go w obozie dla internowanych duchownych, po czym wcielono do batalionu techniczno-pomocniczego armii czechosłowackiej. W tym czasie dokończył przygotowanie do kapłaństwa. 12 sierpnia 1951 roku przyjął potajemnie święcenia kapłańskie, a cztery lata później (9 września 1955) otrzymał sakrę biskupią z rąk bp. Jana Chryzostoma Korca (również potajemnie wyświęconego, późniejszego kardynała).

Zdjęcie: panorama Bratysławy


Biskup – elektryk i robotnik

W styczniu 1960 roku został po raz drugi aresztowany i skazany na cztery lata więzienia. Zwolniony na mocy amnestii, nieoficjalnie pełnił posługę duszpasterską, na co dzień pracując jako elektryk. Potajemnie wyświęcał kapłanów, a także jednego biskupa – Petera Dubovsky’ego (w 1961 r.). Po raz trzeci aresztowano go w 1963 r. i ponownie skazano na cztery lata więzienia, z którego wyszedł w maju 1968 r. Pracował jako robotnik w odlewni, gdyż nie uzyskał pozwolenia na pracę duszpasterską.

Potwierdzenie święceń
W 1969 roku wyjechał do Austrii, gdzie podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku, uwieńczone doktoratem. Następnie był m.in. przełożonym domu zakonnego słowackich jezuitów w Staufen-Grunern im Breisgau w Niemiec. Od 1976 roku pomagał w pracy duszpasterskiej w archidiecezji Freiburg-im-Breisgau. Dodatkowo od 1980 do 2000 roku był delegatem Niemieckiej Konferencji Biskupiej ds. duszpasterstwa Słowaków w tym kraju. 16 marca 1985 roku Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Semta, potwierdzając tym samym ważność jego potajemnych święceń biskupich.

Zdjęcie: bp Kaľata w domu dla księży emerytów (pierwszy po prawej)

 

Jednocześnie bp Kaľata wykładał teologię najpierw w seminarium duchownym w miejscowości Spišské Podhradie, a następnie (do 2005 r.) na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Trnawskiego w Bratysławie. Zmarł 24 sierpnia w domu dla księży emerytów w miejscowości Ivanka prí Dunaji koło Bratysławy, gdzie mieszkał od 9 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 29 sierpnia w katedrze w Trnawie (miasto położone w zachodniej Słowacji, 45 km na wschód od Bratysławy).

Biskup, który potajemnie otrzymał święcenia
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze