To nie koniec lata

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To nie koniec ciepła tego lata. Meteorolodzy przedstawili prognozę pogody na wrzesień. W tym roku temperatury były rekordowe, ale wszystko wskazuje, że to jeszcze nie koniec.

Padły rekordy
Lato 2018 pod względem ciepła będzie prawdopodobnie rekordowe od ponad 200 lat. Również we wrześniu możliwe będą maratony ciepła z temperaturami powyżej średniej wieloletniej notowanej w Polsce. Podają przy tym dwa wyjaśnienia, albo tak ciepła pogoda jest zdarzeniem losowym i reszta miesięcy do wiosny 2020 r. będzie raczej w pobliżu normy (z nieco chłodniejszym od niej rokiem 2019), albo okres chłodny został już zamknięty.

To zaś dowodziłoby przyśpieszonych zmian w klimacie Polski. Jeśli tendencja do ocieplenia utrzyma się, to w ciągu kilkudziesięciu lat temperatury podczas fali upałów w Polsce będą stale utrzymywać się powyżej 40 stopni.

Jaki wrzesień?
Tymczasem eksperci serwisu meteorologicznego AccuWheater prognozują, że Polskę, we wrześniu, czekają nas utrzymujące się przez kilka dni okresy ciepłej pogody, z temperaturami powyżej normy. Zapanuje bardziej sucha niż normalnie pogoda. Bez opadów, które mogłyby być korzystne dla upraw. Chłodniejsze będą za to noce. To dlatego, że są coraz dłuższe, a tym samym więcej ciepła wypromieniowuje z podłoża.

Będzie sucho
Październik i listopad miałyby być mokre jedynie w Europie Zachodniej, a deszcze dotrą do Niemiec. Na tle reszty Europy, Polska miałaby być oazą słońca i spokoju. Analitycy AccuWeather najbardziej martwią się o anomalie pogodowe w Skandynawii. Nadal przewiduje się tam susze i ryzyko pożarów. Z kolei wichury zagrażają Portugalii, północno-zachodniej Hiszpanii i zachodniej Francji. We Włoszech i Grecji mają pojawić się groźne burze z gradobiciami.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze