Biskup legnicki odwiedził żydowski dom modlitwy
W Dniu Judaizmu w Kościele katolicki w Polsce, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odwiedził żydowski dom modlitwy, będący domem przedpogrzebowym. Znajduje się on przy ul. Wrocławskiej, na cmentarzu żydowskim.
Biskupa powitała Anna Lazarek przewodnicząca legnickiej Gminy Żydowskiej. – Bardzo się cieszymy z tej wizyty, to dla nas zaszczyt, że ks. biskup odwiedził naszą mała gminę – powiedziała. Legnicka Gmina Wyznaniowa liczy 39 członków. Są wśród nich osoby starsze, ale w ostatnim czasie przybyli także młodzi, z którymi są związane nadzieje na rozwój gminy.
>>> Rabin Boaz Pash podczas Dnia Judaizmu: nasz Ojciec tylko o to prosi, żebyśmy się kochali
Znak spotkania
Witając się ze wszystkimi, bp. Siemieniewski podkreślił, że są co najmniej trzy powody tej wizyty. Pierwszy to obchodzony w Kościele Dzień Judaizmu, drugi to pragnienie serca, aby spotkać się w tym miejscu, trzeci to wspólne korzenie judaizmu i chrześcijaństwa.
– Wiemy, że mamy naturalne powiązania z judaizmem, Biblia zawiera nie tylko Nowy Testament, są tam również księgi prorockie, psalmy czy księgi o patriarchach. To jest nasz wspólny skarb – podkreślił.
Biskup zaznaczył, że dom modlitwy zaintrygował go już rok temu. Ta budowla, choć będąca w bardzo złym stanie technicznym, wzbudziła jego podziw. Szczególną uwagę biskup zwrócił na napisy w języku hebrajskim umieszczone nad trzeba wejściami do budynku. Z pomocą przyjaciół odszyfrował ich znaczenie.
– Pierwszy napis pochodzi z Księgi Rodzaju i mówi, że „prochem jesteś i do prochu wrócisz”. To zdanie używane jest w Kościele katolickim szczególnie w środę popielcową. To zdanie przypomina nam o przemijalności. Drugi napis wzięty jest z księgi Ezechiela i mówi nam: „Bóg żyjących jest Bogiem żyjącym”. I trzeci znajdujący się nad bramą wychodzącą na ulicę głosi: „tu jest dom spotkania dla wszystkich żyjących”, to zdanie z księgi Hioba. Te zdania powinny być znane wszystkim mieszkańcom, powinny wejść w przestrzeń kultury miasta – wyjaśnił bp Siemieniewski.
Duchowny podkreślił, że zwłaszcza to ostatnie zdanie uświadamia nam, że miejsce to powinno być znakiem spotykania się, miejscem tworzenia tego, co nazywamy wielokulturowością. Dlatego ten zabytek, tak niepowtarzalny powinien być uratowany, ponieważ jest to nasza wspólna sprawa.
Osadnictwo Żydów w Lednicy od czasów średniowiecza
Na zakończenie biskup zaprosił wszystkich do chwili modlitwy w ciszy, zwłaszcza za tych, którzy zostali pochowani na tym cmentarzu. W języku hebrajskim odmówiono kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych.
Warto przypomnieć, że początki osadnictwa Żydów w Legnicy sięgają 1170 roku. Od 1938 roku społeczność żydowska systematycznie malała. Do października 1942 r. większość Żydów dostała nakaz opuszczenia miasta. Po II wojnie światowej Legnica stała się jednym z ośrodków osadnictwa żydowskiego na Dolnym Śląsku. Działały tu liczne żydowskie instytucje społeczne i oświatowe. W 1993 roku powstała w mieście Gmina Wyznaniowa Żydowska z przekształcenia istniejącej w latach 1946-1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |