PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Biskup Pasawy: papież Benedykt XVI – „prawdziwy mędrzec”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W 90. rocznicę urodzin biskup Pasawy Stefan Oster nazwał papieża seniora Benedykta XVI „prawdziwym mędrcem”. „Nie chodzi tylko o doświadczenie życiowe lecz jego wewnętrzną postawę. Najważniejsze jest dla niego otwarte serce i życie wewnętrzną więzią z Bogiem” – powiedział bp Oster w kazaniu w kościele św. Oswalda w Marktl am Inn, miejscu urodzenia Josepha Ratzingera.

„Wiara i zaufanie Zmartwychwstałemu dojrzewa i towarzyszy przez całe życie Benedyktowi XVI” – powiedział bp Oster.

Bp Stefan Oster

Biskup otworzył wystawę pt. „Jeszcze nie w pełnym świetle” w domu urodzenia papieża. „Dziękujemy Ci Boże za Twojego wielkiego syna, jego dzieło życia i wszystko, co nam uczyniłeś” – mówił biskup błogosławiąc dom i „wszystkich, którzy e w nim pracują”. Wystawa w domu-muzeum, które działa już od 10 lat, potrwa do 31 października.

Benedykt XVI urodził się jako Joseph Alois Ratzinger 16. kwietnia 1927 górno-bawarskim Marktl am Inn. W tym dniu przypadała Wielka Sobota. W kilka godzin po urodzeniu noworodka ochrzcił w miejscowym kościele św. Oswalda ks. Josef Stang. „Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie, uważano za szczególny znak” – wspominał po latach w swojej autobiografii „Moje życie”. Podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było „zanurzone w tajemnicy Wielkanocy”.

Benedykt XVI swoje 90. urodziny będzie obchodził dzisiaj w małym kręgu w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w towarzystwie m. in. swego brata Georga Ratzingera i prywatnego sekretarza abp Georga Gänsweina. Weźmie w nich udział także premier rządu Bawarii, Horst Seehofer z delegacją.

Jutro życzenia złoży papieżowi seniorowi kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec. Będą mu towarzyszyli dziekani archidiecezji Monachium i Fryzyngi, na czele której w latach 1977-1981 stał kard. Ratzinger.

Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Biskup Pasawy: papież Benedykt XVI – „prawdziwy mędrzec”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze