Biskupi do osób konsekrowanych: bez was Kościół byłby niepełny!
Zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Biskupi i wszyscy wierni dziękowali w ten dzień za łaskę i dar życia osób konsekrowanych. W ich intencji odprawiono msze święte.
Dziękuję za wasze oddanie, modlitwę i gorliwość! – mówił biskup radomski Marek Solarczyk, który modlił się za osoby konsekrowane z racji obchodzonego dzisiaj święta Ofiarowania Pańskiego. Msza święta była celebrowana w kościele św. Józefa w Radomiu. Wcześniej Pasterz diecezji modlił się w klasztorze sióstr klarysek w Skaryszewie. W diecezji radomskiej jest ponad 400 osób konsekrowanych.
Bp Solarczyk w homilii życzę osobom konsekrowanym, aby „dzisiejsze święto i odnowienie ślubów, było z głębi serca płynącym wołaniem o zachowanie i przeżywanie tęsknoty za Bogiem”. – Dziękuję za wasze oddanie, modlitwę i gorliwość. Za to, że niesiecie to piękno Bożego życia i mocy w naszym życiu konsekrowanym. Zawierzam każdego z was, aby to życie jaśniało i uświęcało i było źródłem świętości dla całej wspólnoty – powiedział bp Solarczyk.
Pokazywać światu Chrystusa, aby ten świat nawracać
– Kościół bez osób konsekrowanych jest niepełny, a wręcz niepełnosprawny – powiedział bp Piotr Libera do osób konsekrowanych, zgromadzonych na wspólnej Eucharystii w katedrze płockiej w 25. Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, przypadającego w święto Ofiarowania Pańskiego. Kazanie wygłosił klaretyn o. Marcin Kowalewski CMF. – Wszystkie zakony mają wspólny charyzmat – pokazywać światu Chrystusa, aby ten świat nawracać – zwrócił się do sióstr i braci zakonnych oraz wdów i dziewic konsekrowanych.
>>> Papież dziękuje kobietom konsekrowanym: bez was nie można zrozumieć Kościoła [WIDEO]
Bp Piotr Libera przewodniczył diecezjalnym obchodom 25. Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Mszę św. sprawował w intencji wszystkich zgromadzeń zakonnych, a także wdów i dziewic konsekrowanych, które żyją i posługują w diecezji płockiej. Biskup zaprosił osoby konsekrowane do udziału w synodzie, podobnie jak działo się podczas 43. Synodu diecezji płockiej. Przypomniał ogromną rolę zakonów w historii diecezji – pierwsze parafie były prowadzone przez zakony, benedyktyński i inne. Podziękował za włączenie się wspólnot zakonnych w odnowione dni eucharystyczne, czyli ciągłą adorację Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, która rozpoczęła się w diecezji 1 lutego, a odbywa się w związku z trwającym synodem.
Kazanie wygłosił o. Marcin Kowalewski CMF, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Stwierdził, że życie zakonne boryka się z różnymi kryzysami, że niełatwo być czystym, ubogim i posłusznym, że życie we wspólnocie generuje wiele problemów i frustracji. Wielu zastanawia się, czy będzie potrafiło nadal odnajdywać się w zakonie, widzieć sens takiego życia. Tymczasem wszystkie „zakony mają wspólny charyzmat – pokazywanie światu Chrystusa, aby świat nawracać”.
Powołani, by być ludźmi uwielbienia
Autentyczne, płynące z głębi serca uwielbienie jest najlepszym darem, jaki możemy przekazać światu. To najpiękniejszy język, jakim opowiadamy innym o umiłowanym Bogu – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. W bazylice Mariackiej w Krakowie zgromadzili się przedstawiciele osób konsekrowanych z całej archidiecezji.
>>> Życie konsekrowane w Polsce w liczbach
W homilii bp Muskus podkreślał, że wspólnoty życia konsekrowanego żyją w świecie „kwestionującym prawdę Ewangelii”, pośród „ludzi zadających dziś pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi”. Nie funkcjonują w „enklawach odciętych od wpływów kulturowych i problemów wewnątrz Kościoła”. – Ich konsekwencje sięgają również ludzi żyjących radami ewangelicznymi. Jednak czy powinny one osłabiać cierpliwość oczekiwania na spotkanie z Panem? Czy owe trudności mogą być usprawiedliwieniem dla postawy obojętności i zwątpienia w sens tego stylu życia, do jakiego zaprosił nas Bóg? – pytał.
Jak zauważył, obawy związane z perspektywami rozwoju życia konsekrowanego i troska o przyszłość wspólnot są zrozumiałe, ale nie mogą przesłonić fundamentu. – A ten pozostaje niezmienny: zawierzyliśmy Bożej obietnicy. Żyjemy w sposób, który jest dla świata niezrozumiały, nie po to, by czerpać z tego jakieś korzyści, ale by dawać świadectwo, że istnieje Bóg i nadprzyrodzona rzeczywistość, która kiedyś stanie się udziałem nas wszystkich – mówił hierarcha, który sam pochodzi z zakonu franciszkanów.
Idźcie drogą rad ewangelicznych i wierności ślubom
– Najpiękniejszym darem, który wnosicie w życie naszej diecezji nie są wielkie dzieła tylko wasze świadectwo, wasze życie oddane Panu Bogu – mówił biskup kaliski Damian Bryl do osób konsekrowanych w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie przewodniczył Mszy św. w Dniu Życia Konsekrowanego.
W homilii bp Damian Bryl dziękował wspólnotom zakonnym za posługę w diecezji kaliskiej. – O wartości życia konsekrowanego w Kościele nie świadczą wielkie dzieła, ale największą wartością jest świadectwo radykalności waszego życia. Dzisiaj chcemy modlić się z wami, żeby wasze świadectwo było takie mocne, jednoznaczne, bo bardzo tego potrzebujemy – powiedział celebrans.
>>> W polskich klasztorach kontemplacyjnych 1250 mniszek modli się za Kościół i świat
Prosił osoby konsekrowane, aby żyły Ewangelią. – Dzisiaj, gdy tak wiele mówi się o wiarygodności Kościoła, o tym, że wielu ludzi dystansuje się, może nawet zniechęca się do Kościoła, chciałbym abyśmy tym bardziej chwycili się Pana Jezusa, abyśmy tym bardziej wsłuchali się w Jego Słowo i tym bardziej żyli Ewangelią. Tylko wtedy będziemy wiarygodni. Nie musimy szukać żadnych programów naprawczych, bo Ewangelia to jest nasza droga. Chciałbym drodzy bracia i siostry, żebyście zgodnie z waszym charyzmatem szli mocno drogą rad ewangelicznych, wierności ślubom. Bardzo tego świadectwa potrzebujemy, ono jest bardzo ważne dla Kościoła – przekonywał hierarcha.
Przyjmijcie Światło Chrystusa i podtrzymujcie je
Przyjmijcie Światło Chrystusa i podtrzymujcie je – mówił bp Marian Florczyk podczas uroczystej Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego w kościele Przemienienia Pańskiego, w Kielcach – Białogonie. Biskup przypomniał piękno dzisiejszego święta z tradycją święcenia gromnic.
– Świeca nabiera szczególnego znaczenia dzięki płomieniowi, który rozjaśnia ciemności. Znaczenia nabierają również gromnice, które niegdyś stawiano w oknach podczas burzy i wkładano w ręce umierającego – mówił. Nawiązał także do sakramentu chrztu i faktu, że świeca symbolizująca Chrystusa towarzyszy człowiekowi przez całe życie – „rozświetlając drogę ochrzczonego dziecka”, aż po kres, gdy towarzyszy ona umierającemu.
Należy być miłością wyrażającą się w poświęceniu Bogu i bliźniemu – mówił z kolei bp Krzysztof Nitkiewicz podczas obchodów 26. Dnia Życia Konsekrowanego, które odbyły się 2 lutego w Zawichoście. W święto Ofiarowania Pańskiego podczas wieczornej Mszy św. sprawowanej kościele pw. Wniebowstąpienia NMP dziękowano za dar osób zakonnych. Koncelebrowali ją: ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, ojcowie zakonni oraz księża. Biskup Krzysztof Nitkiewicz w homilii zachęcał, aby osoby konsekrowane pozwoliły prowadzić się Duchowi Świętemu, nie zważając na to, że coś wydaje się na pierwszy rzut oka trudne lub wręcz niemożliwe.
– Ktoś powie: przecież pracuję nad sobą, staram się dochować złożonych przyrzeczeń. Co z tego, jeśli inwestujemy bardziej w jakieś samodoskonalenie zawodowe, niż w miłość do Jezusa Chrystusa. Trudno się więc dziwić, że zamiast Niego kochamy przede wszystkim samych siebie. Odwrotnie, niż Symeon i Anna z dzisiejszej Ewangelii – przestrzegał hierarcha.
Niepokojąca fotografia Kościoła
Zdaniem biskupa, pandemia stanowi od dwóch lat wielki test dla wspólnoty wierzących i związane z nią problemy, ograniczenia i wyzwania, pomogły nam uzyskać niepokojącą fotografię Kościoła. – Runęła atrapa funkcjonalizmu, przyzwyczajeń oraz doraźnych lub wynikających z kalendarza akcji. Co pozostało? Popiół czy diament? Można zapytać za Cyprianem Kamilem Norwidem. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus chciała być „Miłością w sercu Kościoła”. Myślę, że to jest właśnie ten diament, którego blask i twardość pomoże nam się odrodzić – wskazywał ordynariusz.
Hierarcha zwrócił uwagę, że pragnienie świętej Teresy określa zarazem rolę sióstr i braci zakonnych, dziewic i wdów konsekrowanych. – Być miłością. Miłością wyrażającą się w poświęceniu Bogu i bliźniemu, miłością cierpliwą i wyrozumiałą, odważną i gorliwą. Takimi was potrzebujemy i wielu wypełnia już tę misję, za co pragnę dzisiaj gorąco podziękować – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.
Oddanie siebie Bogu jest znakiem dla świata
„Okażmy dziś wdzięczność osobom konsekrowanym, które w świecie są znakiem decyzji, wyboru – wyboru Boga, wyboru na całe życie. Świat bardzo potrzebuje takiego świadectwa” – zachęcał bp Henryk Ciereszko w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone w Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego. Podczas uroczystej Mszy św. w archikatedrze białostockiej osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.
Bp Ciereszko podkreślał w homilii, że dzisiejsze święto odsłaniana tajemnicę Boga objawiającego siebie w swoim Synu, zapowiadanym od wieków. „Jeszcze nie ujawnia się w pełni swojej Boskiej mocy, w mocy słowa, które potem będzie głosił, w znakach, które będzie czynił, czy w tej największej tajemnicy – tajemnicy krzyża. Ujawnia się jako ten, który jest «światłem na oświecenie pogan». Jest światłem dla nas wszystkich, dla ludzkości, dla całego świata. W Bogu objawionym w Jezusie Chrystusie każdy będzie miał przystęp do zbawienia” – mówił. Wskazał, że Chrystus jest światłem, o czym przypominają poświęcone na początku liturgii świece: „przypominają, że mamy iść za Chrystusem, który oświeca ścieżki życia człowieka swoja nauką, swoją łaską, swoją mocą”.
Przypomniał, że płonące dziś gromniczne świece wyrażają gotowość, czuwanie, życie modlitwą i ofiarą, aby w ten sposób stawać się znakiem tego, że zmierzamy ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem, które jest kresem, celem i przeznaczeniem ludzkiego życia. Hierarcha zwrócił uwagę, że Maryja, która przynosi Jezusa do świątyni jako światło, „szczególnie uczestniczy w tym ofiarowaniu – oddaniu się Bogu”. Jednocześnie w tym geście wraz z Synem ofiarowuje również siebie samą, co „jest to także zaproszeniem dla nas, aby otrzymując łaskę od Boga, każdy z nas coś Bogu ofiarował” – podkreślał.
Dobrodziejstwa życia konsekrowanego
Życie konsekrowane zostało dane nam wszystkim, abyśmy korzystali z jego dobrodziejstw i błogosławieństw – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy świętej w Dniu Życia Konsekrowanego. W środę osoby życia konsekrowanego z archidiecezji lubelskiej spotkały się w archikatedrze na mszy świętej, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Na początku nabożeństwa podziękował za „wspaniały i bezcenny dar”, jakim jest życie konsekrowane.
Podczas homilii powiedział, że osoby konsekrowane stylem swojego życia pokazują, „jak wielkim darem jest dla każdego człowieka wspólnota”. „W tworzeniu wspólnoty ważny jest wzajemny szacunek, otwartość, zrozumienie. Dzięki temu rodzi się komunia, wspólnota w wierze, w rzeczach świętych, w jedności, nadziei, miłości” – stwierdził metropolita. Wyjaśnił, że we wspólnocie „nikt nie jest wykluczony”, każdy czuje się „potrzebny i obdarzony miłością.
„Osoby życia konsekrowanego ślubują i pragną żyć według trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa” – powiedział abp Budzik. Następnie wyjaśnił, że czystość, w jakiej żyją osoby konsekrowane jest wyrazem miłości, ubóstwo – wolności od zniewolenia, a posłuszeństwo oznacza dyspozycyjność dla miłości i misji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |