PAP/Jakub Kamiñski

Biskupi na Światowy Dniu Życia Konsekrowanego

– Współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje waszej pracy, waszego oddania, waszych dzieł, ale nade wszystko potrzebuje waszego świadectwa, waszego życia oddanego Bogu – głosił tego dnia biskup kaliski Damian Bryl. Z kolei abp Marek Jędraszewski mówił o byciu „Światłością dla pogan”.

W homilii bp Damian Bryl dziękował wspólnotom zakonnym za posługę w diecezji kaliskiej. – Dziękujemy za te ważne dzieła wychowawcze, które prowadzicie: szkoły, przedszkola, świetlice. Dziękujemy, że opiekujecie się chorymi i starszymi w zakładach opieki i w różnych innych miejscach, że odwiedzacie chorych i towarzyszycie osobom niepełnosprawnym – powiedział biskup.

Zachęcał osoby konsekrowane do autentycznego życia Ewangelią. – Wszystko inne jest ważne, ale wtórne. Najważniejsze jest, żeby żyć Ewangelią prawdziwie, mocno, radykalnie (…). To, co może dzisiaj innych do Pana Boga przyprowadzić to jest nasza prawdziwość, autentyczność – przekonywał kaznodzieja.

Podkreślał, że bardzo ważne w życiu osób konsekrowanych jest to, aby nie zniechęcali się. Wskazał, że przed zniechęceniem, które zasmuca, gasi duszę i wolę przestrzegał papież Benedykt XVI. – „Nie dołączajcie do proroków klęski, głosząc koniec, czy brak sensu życia konsekrowanego w Kościele naszych czasów” – cytował bp Bryl.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Apelował do osób konsekrowanych, aby pozwolili prowadzić się Duchowi Świętemu. – „Osoby konsekrowane są ludem wyzwolonym przez profesję rad ewangelicznych, gotowym patrzeć w wierze poza teraźniejszość, zaproszonym do tego, by poszerzać spojrzenie, by rozpoznać większe dobro, przynoszące korzyść wszystkim” – mówił za papieżem Franciszkiem.

Z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy Łukasz Buzun (paulin), delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego ks. kan. Michał Kieling, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Adam Modliński i kapłani zakonni. W diecezji kaliskiej posługuje ok. 320 sióstr, w tym ponad 50 sióstr w 3 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Siostry Karmelitanki Bose na Niedźwiadach w Kaliszu,  Siostry Klaryski Kapucynki w Ostrowie Wielkopolskim i Mniszki Kamedułki w Złoczewie.

fot. EPA/ABIR SULTAN

Z kolei abp Józef Guzdek osobom życia konsekrowanego życzył dużo sił i inwencji, by służyć Bogu i Kościołowi, gdyż „życie ma o tyle sens, o ile jest służbą”. Podczas Mszy św. w archikatedrze białostockiej osoby konsekrowane wobec arcybiskupa metropolity odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.

Symbolem Dnia Życia Konsekrowanego, które papież Jan Paweł II ustanowił w Święto Ofiarowania Pańskiego, jest światło świec zwanych gromnicznymi, które wierni przynoszą dziś do kościołów, aby zostały poświęcone. Dlatego też liturgię w białostockiej katedrze rozpoczął obrzęd poświęcenia świec przez abp. Józefa Guzdka. Następnie w precesji do ołtarza z zapalonymi świecami osoby konsekrowane poprzedzały celebransów.

W homilii bp Henryk Ciereszko mówił, że „życie konsekrowane to ciche i wierne trwanie na modlitwie w klasztorach kontemplacyjnych, ofiarna posługa ubogim i potrzebującym, prowadzenie dzieł misyjnych”, zaś bogactwo i różnorodność charyzmatów jest wielkim darem nie tylko dla wspólnoty Kościoła, ale dla całego świata.

fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

„Dzisiejsze święto wzywa nas do postawy ofiarowania, poświecenia. Ujawnia się to szczególnie w życiu zakonnym, ale wszyscy jesteśmy wezwani do tej postawy: dania siebie, ofiarowania siebie dla kogoś, ofiarowania siebie w służbie prawdy naszej wiary, jej apostolstwa słowem i przykładem życia, w konkretnym stanie, okolicznościach życia czy pełnionego przez nas zawodu” – podkreślał, zachęcając wszystkich do ofiarowania siebie dla wspólnoty wierzących poprzez włączanie się w dzieła parafialne, apostolskie, charytatywne, a jeśli nie jest to możliwe – do ofiarowania swojej modlitwy.

„Jakże potrzebne jest dziś nasze świadectwo żywych, dynamicznych i autentycznych wspólnot kościelnych, ale też każdego z nas. Czy słabnie wiara? Czy mniej jest nas w naszych kościołach, we wspólnotach kapłańskich czy zakonnych? Czy mamy tylko o to pytać i popadać w zniechęcenie?” – pytał bp Ciereszko.

Podkreślając tożsamość i misję osób konsekrowanych zaznaczał, że „wskazują oni na pierwszeństwo Boga z życiu doczesnym, a przez wielkoduszne pójście za Chrystusem przypominają, że tylko On nadaje prawdziwy sens ludzkiemu życiu. Co więcej, niosą zapowiedź i wskazują nadejście pełni królestwa Bożego”.

fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR

Abp Jędraszewski w homilii przypomniał, że Święto Ofiarowania Pańskiego jest świętem osób konsekrowanych oraz, że być osobą konsekrowaną to „wejść w szczególne więzy z Chrystusem – naszym Mistrzem i Panem, a przede wszystkim Oblubieńcem”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że być ubogim na wzór Chrystusa to znaczy „bardziej być, aniżeli mieć”. W kontekście posłuszeństwa wskazał na konieczność wsłuchiwania się w to, „czego ode mnie chce Boży Oblubieniec”, w czym odkrywa się niezmierzona przestrzeń miłości.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wskazał także, że „pokusy kompromisów” w sferze czystości, trzeba wypędzać z siebie z gwałtownością, z jaką Chrystus wypędzał ze świątyni kupców, aby zrealizowało się błogosławieństwo: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Abp Jędraszewski podkreślił też wagę ślubów zakonnych, zwłaszcza czystości, a także „gotowość oddania życia, by dla Kościoła przyjąć celibat”.

Wśród aktualnych „niepokojów” hierarcha wskazał na postulaty dotyczące pigułki „dzień po”, legalizacji aborcji czy zmuszania szpitali do jej przeprowadzenia. – Za tym kryje się zabójstwo niewinnego, bezbronnego całkowicie człowieka. I mówi się, że to jest wolność? Jak może wolność prowadzić i być powodem, żeby zabijać kogoś drugiego? To nie jest wolność! – mówił abp Jędraszewski dodając, że konieczna jest też troska o wychowanie dzieci i młodzieży, także poprzez nauczanie religii w szkołach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze