Biskupi Oceanii chcą rozwinąć „teologię Pacyfiku”
Biskupi i świeccy, którzy uczestniczyli w kontynentalnym etapie procesu synodalnego dla Oceanii, pozytywnie ocenili kilkudniowe obrady. Na zakończenie spotkania w stolicy Fidżi – Suvie – zapewnili, że w procesie tym nadal będzie rozbrzmiewał „charakterystyczny głos Oceanii” – poinformował w poniedziałek raport Konferencji Episkopatu Australii.
Odpowiedni dokument Federacji Katolickich Konferencji Biskupich Oceanii (FCBCO) zostanie opublikowany w ciągu najbliższych tygodni. Jego celem jest opracowanie „teologii Pacyfiku”.
Podsumowując obrady australijski arcybiskup Mark Coleridge podkreślił, że dzięki konsultacjom stopniowo wyłania się „głos Pacyfiku”. Uczestnicząca w grupie teologów z Australii, Nowej Zelandii, Fidżi i Papui Nowej Gwinei teolożka z Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego, Sandie Cornish, powiedziała, że uczestnicy mogli „zaoferować biskupom pewien smak teologii wychodzącej z tego regionu, aby pomóc im we wspólnej refleksji.” Kard. Soane Mafi z Tonga wskazywał na rozwijanie dodatkowych możliwości teologicznych. Jego zdaniem, trzeba więcej zrobić, aby zachęcić świeckich do studiów teologicznych i zajmować się teologią z perspektywy regionu Pacyfiku.
>>> Misyjność jest w DNA Kościoła [ROZMOWA]
W obradach, które przebiegały pod hasłem „Ratować Ocean, aby ratować Matkę Ziemię”, dużo miejsca zajęły kwestie ochrony środowiska i zmian klimatycznych.
Ze strony watykańskiej w pracach zgromadzenia kontynentalnego Oceanii uczestniczyli prefekt Dykasterii ds. Wspierania Integralnego Rozwoju Ludzkiego kard. Michael Czerny SJ oraz siostra Nathalie Becquart – podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu na temat synodalności.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |