Boliwia: Święto Aniołów

W sobotę i w niedzielę w dzielnicy Tiquipaya w Cochabambie obchodzono Święto Aniołów. A to z tej racji, że patronami dzielnicy są właśnie oni 

W sobotę świętowanie zaczęło się procesją o godzinie 15.00 . Oczywiście procesje nie są podobne do tych w Polsce. Zjechało się wiele grup folklorystycznych i zespołów muzycznych z całej Boliwii. Można było usłyszeć różne rodzaje muzyki i tańców, a także zobaczyć różnobarwne stroje. Boliwijczycy pasjonują się kolorowym folklorem. Oczywiście muzyka i taniec dominują na każdym święcie: zarówno kościelnym, jak i państwowym. Taneczne korowody szły ponad kilometr do głównego placu przed kościołem, a następnie wszyscy uczestniczyli we Mszy św. o godzinie 19.00. A potem? Dalszy ciąg tańców i śpiewów! Wyglądało to dość podobnie. Oczywiście przy tej okazji „lało się strumieniami´” piwo i chicha (napój narodowy z małym procentem alkoholu). Zapach fermentu chichi wyczuwalny był z daleka i mieszał się z zapachem natury.   

Boliwia

Święto Aniołów w Boliwii

W Boliwii synkretyczne wierzenia miejscowe mieszają się z chrześcijaństwem. Na przykład  pierwszą kroplę każdego napoju wylewa się na ziemię. Tubylcy stwierdzą, że jest to przeznaczone dla Pachamama, czyli dla matki ziemi. Utożsamia się ją z Maryją dziewicą. Tańce i śpiewy też w większości są pomieszane z tańcami i śpiewami mieszkańców Andów.  Boliwijczycy bardzo lubią tańczyć i śpiewać; robią to przy każdej okazji. I zdawało by się, że nie robią nic, tylko tańczą i świętują. Trzeba jednak przyznać, że są w tym dość dobrzy. A wszystko – powiadają – dla Jezusa i Maryi. Nie kryją się ze swoją wiarą. Na wielu autobusach oraz autach prywatnych i państwowych widnieją różne obrazy i zdania religijne, jak na przykład: „Jezu, prowadź nas podczas jazdy i opiekuj się nami” lub „Matko Boża, opiekuj się nami”. Krzyże i figurki świętych spotyka się w wielu urzędach, aptekach, a nawet na posterunku policji i na rynku w specjalnie przygotowanych dla nich ołtarzykach.  To dobrze, że Bóg pełni ważną rolę w ich życiu i nie kryją się ze swoją religijnością.  

Fot. ks. Andrzej Borowiec SDB

Galeria (10 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze