fot. cathopic.com

Boże Narodzenie to wielka proklamacja życia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Boże Narodzenie to spełnienie nadziei człowieka i ludzkości, to wielka proklamacja życia, gdzie Bóg staje się człowiekiem, Pan wszystkiego zamyka się w ograniczoności ludzkiego życia i ciała. 

W rozmowie z  „Gazetą Polską Codziennie”, polski teolog ks. Paweł Bortkiewicz był pytany o m.in. katolicką symbolikę Bożego Narodzenia. „W centrum świąt Bożego Narodzenia jest Eucharystia. Jest też inny symbol tajemnicy życia – choinka. W perspektywie chrześcijańskiej przypomina rajskie drzewo, z którego zrywa się owoce życia. Są one przedstawiane w postaci jabłek i orzechów wieszanych tradycyjnie na drzewku albo w postaci bombek choinkowych” – wyjaśniał.

>>> Modlitwa wigilijna

Jak dodał, nie sposób pominąć opłatka.

„Ten niemal centralny symbol świąt jest zarazem owiany pewną tajemnicą, gdy idzie o jego genezę. Wydaje się, że w tym geście wracamy do starochrześcijańskiego zwyczaju łamania się chlebem. Podejmujemy więc tutaj symbol pierwszej czynności eucharystycznej” – powiedział ks. Bortkiewicz.

Jak jednak przypomniał, „dzisiaj mamy zjawisko, które jest dla mnie przykładem pewnej nieuczciwości i które mnie oburza”. „Mamy bowiem ludzi, którym przeszkadza choinka, szopka, opłatek, nazwa tych świąt. Ci ludzie o tym mówią, wysuwają postulaty świeckości miasta, państwa, gminy, szkoły, zakładu pracy, a potem będą w swoich urzędach, w miejscach pracy pisać pisma z datą 2020 r. tzn. datą od przyjętych urodzin Chrystusa. Będą korzystać z tego, co cywilizacja chrześcijańska wniosła w świat i świeckość – z pojęcia osoby, z miłości i miłosierdzia, z solidarności, z praw osoby ludzkiej” – zauważył ks. Bortkiewicz.

Pragnę nam wszystkim, w tym także niewierzącym, życzyć zadziwienia tajemnicą Boga, który dla każdego z nas stał się człowiekiem. A stał się po to, aby każdy z nas mógł stać się dzieckiem Boga” – podsumował teolog.

 

Zobacz także
Wasze komentarze