fot. materiały prasowe

Bp Balcerek do kapłanów: bądźcie znakiem sprzeciwu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Wierność Chrystusowi, który jest Prawdą, musi kosztować, On sam jest znakiem sprzeciwu. Znakiem sprzeciwu wobec ducha tego świata są ci, którzy Mu wiernie służą, którzy głoszą prawdę – powiedział do młodych kapłanów bp Grzegorz Balcerek.

Spotkanie z młodszymi – do sześciu lat kapłaństwa – wikariuszami odbyło się w gmachu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Księża archidiecezji poznańskiej regularnie kilka razy w roku uczestniczą w naukach w ramach formacji ascetyczno-pastoralnej.

>>> Bp Balcerek: proboszcz jak ojciec

„Jeśli by to wynikało z naszych grzechów, zwłaszcza ze zgorszenia, to jest się czym martwić. Niech Maryja, Matka Boża broni nas, byśmy nigdy nie stali się przyczyną zgorszenia! Módlmy się o to codziennie, z wielką pokorą” – mówił bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zachęcał, by kapłani głosili jednoznaczną naukę i nie „rozmiękczali” prawdy, przestrzegał też przed popełnianiem najcięższych grzechów pedofilii czy grzechów homoseksualnych. Przypomniał jedną z myśli św. Jana Pawła II, iż kapłan, chcąc innych dobrze spowiadać, sam powinien często i dobrze się spowiadać.

>>> Franciszek: kapłaństwo to nie umowa o pracę

„Kochani bracia, dobrego i mądrego wyboru dokonaliśmy idąc za głosem powołania, przyjmując święcenia kapłańskie. Nie ma szlachetniejszego zajęcia na ziemi jak służba kapłańska. Nikt nie daje innym większej miłości, jak kapłan dając ludziom Chrystusa, głosząc Jego słowa, prowadząc do Boga” – podkreślił bp Balcerek.

Program stałej formacji kapłanów w archidiecezji poznańskiej przewiduje kilka razy w roku spotkania w grupach dla neoprezbiterów, wikariuszy młodszych, wikariuszy starszych, proboszczów, pracowników instytucji centralnych i księży seniorów.

Zobacz także
Wasze komentarze