Bp Balcerek: proboszcz jak ojciec
Z apelem o odkrywanie duchowego ojcostwa w służbie kapłańskiej zwrócił się do proboszczów bp Grzegorz Balcerek. W przeddzień wspomnienia św. Jana Vianneya, patrona proboszczów, w poznańskim kościele pod tym wezwaniem zgromadzili się kapłani archidiecezji poznańskiej.
„Każdego roku gromadzimy się w tym kościele, by ciągle na nowo wpatrywać się we wzór św. Jana Vianneya, by modlić się za jego wstawiennictwem o świętość naszej posługi proboszczowskiej” – mówił do kapłanów bp Balcerek.
Poznański biskup pomocniczy podkreślił wyjątkowość urzędu proboszcza. „Jakaż to radość być pasterzem wspólnoty parafialnej, razem z powierzonymi ludźmi iść drogą zbawienia, odprawiać za parafian Mszę Świętą, sprawować dla nich sakramenty, głosić tej wspólnocie słowo Boże, towarzyszyć w radościach i smutkach. To jest szczególny wymiar ojcostwa, jakiego nie ma w innych posługach w Kościele, także w służbie biskupa” – mówił bp Balcerek, wspominając, że sam był proboszczem w dwóch parafiach.
Bp Balcerek dziękował kapłanom za gorliwą służbę i wytrwałą pracę, za trud duszpasterski i troskę o materialne utrzymanie i upiększanie kościołów. „Patrzę w czasie wizytacji i innych odwiedzin waszych parafii z podziwem na materialne dokonania. To bardzo ważne, że utożsamiacie się z parafiami wam powierzonymi, ale oczywiście najważniejsza jest praca duszpasterska” – przekonywał wikariusz generalny archidiecezji.
Poznański biskup pomocniczy poinformował, że do seminarium duchownego zgłosiło się już 16 nowych kandydatów do kapłaństwa, zachęcał też, by modlić się o nowe powołania. „Chciałbym was prosić, byście w parafiach razem z wiernymi podejmowali adorację w intencji kapłanów, kleryków i o nowe powołania” – mówił bp Balcerek.
Podczas spotkania poznańskich proboszczów konferencję duchową nt. tożsamości kapłana wygłosił ks. Józef Matuszewski, proboszcz parafii pw. Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu.
Kościół pw. św. Jana Vianneya w Poznaniu wybudowano w latach 1928-1930 w dzielnicy Sołacz, poświęcił go kard. August Hlond.
Św. Jan Maria Vianney żył w latach 1786-1859. Jako wiejski proboszcz w Ars był wzorem kapłańskiej posługi, zwłaszcza w konfesjonale. Kanonizowany w 1925 r., cztery lata później został ogłoszony patronem wszystkich proboszczów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |