Bp Damian Bryl: Maryja uczy orędownictwa
„Maryja nazywana jest Orędowniczką, bo oręduje za nami u Boga we wspólnocie Kościoła. Od Maryi możemy uczyć się orędownictwa, czyli modlitwy w intencjach innych, modlitwy wstawienniczej” – powiedział bp Damian Bryl.
Uroczysta Mszy święta odbyła się na zakończenie wielkiego odpustu w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach. Do sanktuarium maryjnego pod Poznaniem przybyły pielgrzymki piesze, autokarowe i rowerowe ze wsi i miasteczek, m.in. z Czapur, Bnina, Rogalinka, Robakowa i z wielu poznańskich parafii oraz pątnicy indywidualni. Procesję do ołtarza po raz pierwszy w historii tuleckiego sanktuarium poprowadził 15. Pułk Ułanów Poznańskich z rotmistrzem Romanem Kuszem.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że doświadczenie wspólnoty Kościoła i modlitwy powinno pobudzać nas do lepszego życia dla Pana Boga. „Prośmy, by Maryja pomagała nam zmieniać nasze życie, naszą codzienność i nasze postrzeganie świata tak, by były one coraz bardziej Boże” – zachęcił kaznodzieja.
Podkreślił, że zadaniem chrześcijanina jest życie zgodne z zamysłem Pana Jezusa, prawdziwie życie Ewangelią. Zauważył, że zadanie to może wymagać podjęcia ofiary i poświęcenia. „Żyjmy tak jak chce tego Pan Jezus, mimo że to nas kosztuje, że trzeba wziąć krzyż. Uczmy się Bożego spojrzenia na świat” – przekonywał bp Bryl.
W tym roku Wielki Odpust Tulecki odbywał się nieco wcześniej, w dniach 26 sierpnia – 3 września, z uwagi na koronację obrazu Matki Bożej Literackiej w Buku, zaplanowaną na 10 września. Każdy dzień odpustu dedykowany był innej grupie duszpasterskiej czy wspólnocie, m.in. Żywemu Różańcowi, Odnowie w Duchu Świętym, Pomocnikom Matki Kościoła czy młodzieży. W tygodniu do tuleckiego sanktuarium pielgrzymowali też parafianie z okolicznych dekanatów. W sobotę 2 września w kościele odbyło się wielbienie, zakończone procesją eucharystyczną pod Golgotę, oraz Pasterka Maryjna w intencji rodzin, podczas której małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską.
Parafianie i pielgrzymi złożyli też wyjątkowy dar dla Maryi. „Złożone wota zostaną przeznaczone na wykonanie srebrnej róży i złotego serca, byśmy 8 grudnia mogli ofiarować je Niepokalanej w tym szczególnym roku łaski, kiedy przeżywamy tyle ważnych rocznic objawień i jubileuszy maryjnych” – tłumaczy ks. Marian Libera. Kustosz i proboszcz tuleckiego sanktuarium przypomina w rozmowie z KAI, że w tym roku przeżywaliśmy 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 90. rocznicę koronacji Matki Bożej Ostobramskiej w Wilnie, 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie i 100. rocznicę objawień w Fatimie.
„Przez ofiarowanie Tuleckiej Pani złotego serca i srebrnej róży, chcemy, by każdy z pielgrzymów miał udział w uczczeniu tych wszystkich ważnych jubileuszy” – zaznacza ks. proboszcz Libera. Na zakończenie Mszy św. bp Bryl poświęcił ponad 1000 woreczków z ziarnem siewnym. Pielgrzymi odmówili też akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |