Bp Damian Bryl, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Bp Damian Bryl w Mikorzynie: w wychowaniu bardzo ważne jest budowanie relacji

– Szukajmy wspólnie sposobów, jak młodym ludziom przekazać wiarę, jak pokazać Boga, który ich kocha, jak im pokazać piękno drogi Bożymi przykazaniami – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej w diecezjalnym sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie.

W homilii biskup kaliski nawiązując do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego zaprosił wiernych do troski o wychowanie młodego pokolenia. – Chcę teraz zwrócić się do rodziców, dziadków, ale także wujków i cioć, żeby wzięli odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia, a nie zostawili tego szkole. Szkoła ma ważne zadanie, ale temu, co się dzieje w szkole, musi towarzyszyć mądre zaangażowanie z domu, w rodzinie i w parafii. Pierwszym miejscem wychowania jest dom – akcentował celebrans.

>>> Młodzi zebrani w imię Chrystusa. Max Festiwal w Niepokalanowie

W wychowaniu ważne są relacje

Podkreślał, że w wychowaniu młodego pokolenia bardzo ważne są relacje. – Ważne jest, żebyście byli blisko tych młodych chłopców i dziewczyn, mieli dla nich czas i budowali z nimi piękne relacje. Drodzy rodzice, zdaję sobie sprawę, że macie wiele pracy, obowiązków różnego rodzaju, ale wasze dzieci potrzebują także waszej obecności, życzliwości. Zadbajcie o to. W wychowaniu bardzo ważne jest budowanie relacji. Nie ma budowania relacji, gdy nie mamy dla siebie czasu – powiedział kaznodzieja.

Prosił rodziców i dziadków, aby zadbali o rozwój dzieci nie tylko intelektualny, ale także duchowy. – Proszę, żebyście troszczyli się o rozwój waszych dzieci, o rozwój intelektualny, ale też o rozwój wrażliwości, o rozwój serca i sumienia, czyli relacji z Panem Bogiem. Troszczcie się o taką dobrą harmonię rozwoju – zaznaczył duchowny. Zachęcał wiernych, aby przekazywali wiarę swoim dzieciom i wnukom.

– W wielu miejscach widzimy, jak młodzi ludzie, szczególnie ze szkół średnich, obojętnieją na Pana Boga, jak coraz mniej ich jest w naszych kościołach. Jest to duże zadanie dla nas wszystkich, dla duszpasterzy, ale też dla was drodzy rodzice i dziadkowie, abyśmy szukali sposobów, jak tym młodym ludziom przekazać wiarę, jak pokazać Boga, który ich kocha, jak im pokazać piękno drogi Bożymi przykazaniami – mówił hierarcha.

Wskazywał, aby także w tych sprawach prosić o wstawiennictwo św. Idziego. – Prośmy dzisiejszego patrona, żeby nam w tym pomógł, żeby młode pokolenie mogło cieszyć się bliskością i opieką Boga, żeby ci młodzi ludzie za kilka czy kilkanaście lat zapełnili też to miejsce, gdy będziemy świętować kolejne odpusty – podkreślił bp Bryl.

Uroczystości odpustowe w Mikorzynie

Tradycyjnie na odpust do Mikorzyna przyszli pieszo pielgrzymi z Ostrzeszowa, Kępna, Rogaszyc, Myjomic, Olszowej i Doruchowa, a także przyjechała grupa rowerzystów z Towarzystwa Rowerowego „Pielgrzym” w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczystości odpustowe w Mikorznie rozpoczęły się 27 sierpnia Ogrodami św. Idziego, w ramach których odbył się koncert „Rock&Fire”. Odprawione zostały Msze św. w intencji chorych, dzieci i za ojczyznę. Odpust poprzedziły rekolekcje, które głosił ks. Przemysław Kapała, diecezjalny koordynator ŚDM.

Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie potwierdził dekretem 4 września 1999 r. bp Stanisław Napierała. Tradycja mówi, że św. Idzi zjawiał się w tym miejscu, gdzie teraz stoi kościół. Pomagał ludziom w różnych sprawach. Od wieków w przekonaniu społeczeństwa św. Idzi w Mikorzynie – to miejsce święte.

Kroniki podają, że np. w czasie zaborów przychodzili tu pielgrzymi z Wieruszowa, Wielunia, Sycowa, Oleśnicy, Trzebnicy – nie licząc całej południowej wielkopolskiej ziemi.

Do św. Idziego przybywają także małżonkowie upraszając dar potomstwa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze