PAP/Albert Zawada

Bp Glapiak: dziękujemy za ludzi Solidarności

Z apelem o wdzięczność dla ludzi Solidarności, którzy czuwali i nie przespali właściwej godziny, zwrócił się podczas obchodów Dnia Solidarności i Wolności w Poznaniu bp Jan Glapiak. „Jest ich wielu, począwszy od liderów, którzy z odwagą rozpoczęli strajki, a skończywszy na tych, którzy może jedynie zapisali się do Solidarności – tak niewiele, a zarazem tak wiele” – mówił poznański biskup pomocniczy.

Uroczystości odbyły się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, nieopodal pomnika, upamiętniającego zrywy wolnościowe Polaków, m.in. w 1956 r. i w 1980 r. „Obchody Dnia Solidarności i Wolności przeżywane są wyrazem naszej wdzięczności Bogu za te właśnie dary: solidarności i wolności. Podziękowaniem za to, że kiedy nadeszła godzina Bożej łaski czuwaliśmy i byliśmy gotowi te dary przyjąć i z Bożą pomocą zagospodarować” – podkreślił bp Glapiak.

>>> Gdańsk: otwarto wystawę filatelistyczną poświęconą Janowi Pawłowi II [+GALERIA]

Poznański biskup pomocniczy przekonywał, że podpisanie Porozumień Sierpniowych było także zasługą Jana Pawła II, który z uwagą śledził wydarzenia na Wybrzeżu, w publicznych wypowiedziach zapewniał o modlitwie za Polaków i za bieżące sprawy Ojczyzny i wzywał Episkopat, by dopomóc narodowi w ciężkim zmaganiu o chleb powszedni, o sprawiedliwość społeczną i zabezpieczenie jego nienaruszalnych praw do własnego życia i rozwoju.

„Papież pozostawał solidarny z wielkim ruchem odnowy moralnej w Polsce, zarówno kiedy się on rodził, kiedy się rozwijał, jak i później, kiedy władze komunistyczne próbowały go zniszczyć, wprowadzając stan wojenny. Jan Paweł II chronił go od pierwszych dni i osłaniał, a zarazem z jego energii czerpał inspirację do swych przemyśleń na temat możliwości stworzenia bardziej sprawiedliwego świata” – mówił bp Glapiak.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze