jan piotrowski

fot. Archiwum własne

Bp Jan Piotrowski: modlitwą, cierpieniem i darami materialnymi wspierajmy polskich misjonarzy

Naszym zadaniem jest spłacać dług wdzięczności za skarb wiary i przynależności do Kościoła poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień oraz ofiary materialne wspierające dzieła misyjne polskich misjonarzy – napisał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z okazji przypadającego 6 stycznia Dnia Modlitwy i Pomocy Misjom.

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną potocznie świętem Trzech Króli. W Polsce jest to również Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku będzie towarzyszyło mu hasło „Z misjonarzami służymy Kościołowi”. Jest to dzień naszej szczególnej pamięci o misjonarkach i misjonarzach z Polski, którzy posługują na wszystkich kontynentach.

Z tej okazji przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, bp Jan Piotrowski, wystosował komunikat przekazany PAP przez komisję.

Podkreślił w nim, że „aby znaleźć Jezusa, trzeba udać się do Betlejem, czyli do Kościoła”. „Jako uczniowie Chrystusa uczmy się od mędrców ze Wschodu odwagi, pokory i wytrwałości w poszukiwaniu Jezusa, lepszym poznawaniu Go, aby móc Go jeszcze bardziej ukochać i dawać o Nim świadectwo” – wskazał hierarcha.

>>> 6 stycznia obchodzimy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

Najlepsza forma misji – świadectwo

Zapewnił, że „świadectwo życia chrześcijańskiego jest pierwszą i niezastąpioną formą misji”.

„Mędrcy wsłuchiwali się w głos Pism Świętych, bo tylko one mogły wskazać im miejsce narodzenia Mesjasza. Dla nas też Słowo Boże winno być prawdziwą gwiazdą na drodze wiary, która prowadzi do Boga i do Kościoła” – napisał bp Piotrowski. Dodał, że „gwiazdami Boga” są także święci i błogosławieni oraz współcześni świadkowie wiary.

Zaznaczył, że chrześcijanin powinien być świadkiem Boga. „Nie wystarczy, że znamy Jezusa, trzeba uczynić wszystko, aby także inni dzięki naszemu słowu i świadectwu życia mogli Go poznać i wejść na drogę prowadzącą do Kościoła” – wskazał przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Przestrzegł przed grzechem obojętności, szczególnie na nędzę ludzką, która „jest wielkim niebezpieczeństwem w naszym chrześcijańskim powołaniu”. „Nie rozwiążemy problemu nędzy na całym świecie, ale każdym dobrem zmieniamy świat” – napisał hierarcha.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zachęcając do adoracji Dzieciątka Jezus podkreślił, że „człowiek nie jest nigdy większy, niż wtedy, kiedy klęczy przed Bogiem”. „Jezus Chrystus jest jedynym punktem odniesienia, dzięki któremu nasze istnienie staje się godne, uporządkowane i ważne” – podkreślił bp Piotrowski.

Zaznaczył, że uroczystość Objawienia Pańskiego „pomaga zrozumieć głęboki sens powszechnej misji Kościoła, jaką jest zbawienie wszystkich ludzi”. „Uświadamia nam również odpowiedzialność za jego misyjne dzieło i wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce świata. Naszym zadaniem jest spłacać dług wdzięczności za skarb wiary i przynależności do Kościoła poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień oraz ofiary materialne, wspierające dzieła misyjne polskich misjonarzy” – wskazał bp Piotrowski.

Przypomniał, że ofiary zebrane 6 stycznia na tacę we wszystkich kościołach w Polsce przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji.

Zwrócił uwagę, że 6 stycznia to święto patronalne Papieskiego Działa Misyjnego Dzieci (PDMD), zachęcając do modlitwy za jego członków, „aby ich apostolstwo było drogą do wzrostu wiary i darem pomocy innym dzieciom świata”. „Jako Kolędnicy Misyjni, dziękują one za ofiary zebrane w czasie kolędowania, które przekażą swoim rówieśnikom w Papui Nowej Gwinei i dla dzieci z innych krajów misyjnych” – napisał biskup.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze