Bp Jezierski: ekumenizm to nie tylko debaty ale przede wszystkim sposób myślenia
Ekumenizm to nie tylko wspólne działania, debaty, ustalenia. To przede wszystkim sposób wrażliwości i sposób myślenia – zaznacza bp Jacek Jezierski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną odnosi się też do niedawnych słów prawosławnego arcybiskupa Abla, że w Polsce brakuje wspólnych działań w ramach ekumenizmu praktycznego, czemu towarzyszy stagnacja w debatach doktrynalnych.
Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana do 25 stycznia br. obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Ekumenizm w pandemii
W tym roku dni modlitw o jedność chrześcijan posiadają nietypowy charakter. W związku z epidemią zaplanowano mniej nabożeństw ekumenicznych i zrezygnowano ze spotkań. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku indywidualnej modlitwy o jedność podzielonych chrześcijan. Ekumenizm duchowy leży bowiem u podstaw innych form i zaangażowań ekumenicznych.
Po zatrzymaniu epidemii i powrocie do zwyczajnych form życia społecznego ruszy na nowo działalność ekumeniczna na wielu płaszczyznach: naukowej, dialogów międzykościelnych, nabożeństw ekumenicznych oraz wspólnych działań. Większość z nas pragnie powrotu do wypracowanych już wspólnie form. Zapewne też ukształtują się nowe sposoby komunikacji ekumenicznej (zdalne, elektroniczne).
>>> Wacław Hryniewicz OMI: dialog to konieczność [ROZMOWA]
Ekumenizm w Polsce
Musimy nieustannie odczytywać znaki czasu. Prawosławny abp Abel funkcjonuje w ważnym centrum ekumenii, jakim jest Lublin. To bardzo żywe środowisko. Jednak Ksiądz Arcybiskup mówi o impasie ekumenizmu w Polsce. Być może tak jest. Ale trzeba też pamiętać, że w ostatnim czasie odeszli ważni dla ekumenii: abp Jeremiasz (2017), bp Jan Szarek (2020), ks. Wacław Hryniewicz (2020) i inni. Oni dawali nowe impulsy, a często też prowokowali do działania. Naturalnie w kręgu polskiej ekumenii powinny powstawać nowe uzgodnienia. Przypomnę, że jesienią ubiegłego roku został podpisany wspólny dokument, dotyczący cmentarzy. Wydaje mi się, że jest to początek wspólnej refleksji w tym obszarze w sytuacji schyłku wielowiekowej judeochrześcijańskiej tradycji grobów ziemnych.
Ekumenizm to nie tylko wspólne działania, debaty, ustalenia. To przede wszystkim sposób wrażliwości i sposób myślenia (ks. Mirosław Tykfer). Jednak ta wrażliwość rodzi się w bezpośrednim spotkaniu z drugim, innym wyznaniowo, dotąd nam obojętnym lub obcym. Stąd debaty prowadzone zdalnie, chociaż potrzebne i ważne, nie zastąpią spotkań i rozmów w niedużej grupie, w bezpośrednim kontakcie osób.
>>> Duchowny luterański z Częstochowy: mamy tego samego Chrystusa, który nas jednoczy
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |