Fot. pixabay

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze swoim Aniołem Stróżem? 

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przyjaciel, opiekun, poranny budzik, pocieszyciel w trudnościach… Twój Anioł Stróż spełnia wszystkie te funkcje jednocześnie. Dlatego warto dbać o relację z nim. 

Osobisty opiekun 

Słowo anioł po hebrajsku oznacza posłańca. Jest to istota duchowa, podporządkowana Bogu, któremu służy na różne sposoby. Może pośredniczyć w kontakcie Boga z człowiekiem, oznajmiać ludziom wolę Stwórcy, ale także troszczyć się o nich. Aniołowie mogą również pełnić misje niszczycielskie (zob. 2 Krl 19,39). Jednak lęk przed tymi istotami jest zbędny. Nie powinniśmy się ich bać, zwłaszcza Aniołów Stróżów, którzy są po to, by nas strzec. Jak czytamy w Księdze Psalmów: 

Bóg swoim aniołom wydał polecenie, żeby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosić, abyś nie uraził o kamień swej stopy (Ps 91, 11-12). 

Każdy z nas posiada Anioła Stróża, który otacza nas swoją opieką już od dnia narodzin aż do śmierci (zob. KKK 336). Na pewno nieraz doświadczyliście ich działania. Zwykle są to naprawdę drobne i prawie niezauważalne rzeczy, jednak mimo wszystko ważne. Często słyszałam od przyjaciółki opowieści o sytuacjach, w których pomagał jej Anioł Stróż. Bardzo mnie zaciekawiły, dlatego postanowiłam zapytać ją o to, jak rozpoczęła się jej przygoda ze swoim Opiekunem. 

>>>Co się stanie z aniołem stróżem po naszej śmierci? 

Dobry przyjaciel 

Zaczęłam interesować się Aniołami Stróżami, kiedy dowiedziałam się o tym, jaką fantastyczną relację miał Ojciec Pio ze swoim Aniołem. Był dla niego przyjacielem, tłumaczem, posłańcem, budzikiem. Prowadził z nim prawdziwe rozmowy, widział go. Zapragnęłam stworzyć podobną relację ze swoim Aniołem – tak Marysia opisała mi początki swojej relacji z Aniołem Stróżem. Relacji pięknej i wartościowej.  

Dużo o nich czytałam i odkryłam, że nasi Aniołowie pragną kontaktu z nami, wystarczy tylko się do nich zwrócić. Usłyszą, bo zawsze są przy nas. Szybko zaprzyjaźniłam się z moim Aniołem. Zauważałam wszystkie jego interwencje, sama też często prosiłam go o pomoc. Wiele razy, kiedy się potykałam o coś i upadałam, nie robiąc sobie żadnej krzywdy, wiedziałam, że ratował mnie Anioł. 

Słowa te uzmysłowiły mi, że Aniołowie Stróżowie naprawdę chronią nas przed nieprzyjemnymi sytuacjami, chronią nasze stopy od zranień, jak opisywał to psalmista (zob. Ps 91,11-12). To bardzo piękne mieć takiego kogoś u swego boku. 

>>>Aniołowie są z nami – prawdziwe historie o gościach z niebios 

Darmowy budzik 

Co więcej, Aniołowie są również pomocni przy wczesnym wstawaniu. 

Jeszcze nigdy nie zaspałam do szkoły – mimo że budzik czasem nie dzwonił. Mojemu Aniołowi zawsze udaje się obudzić mnie na czas. W czasie wakacji, które spędzałam u rodziny na wsi, gdzie nie miałam budzika, a każdego dnia potrzebowałam wstać o 8 rano, prosiłam mojego Anioła, aby mnie budził. I świetnie spełnił swoją rolę – mówi Marysia.  

Osobiście również często tego doświadczam. Kiedy muszę wstać wcześnie rano, proszę o pomoc mojego Anioła Stróża. Modlę się do niego krótką modlitwą, której nauczyłam się w dzieciństwie. Jest ona naprawdę skuteczna! 

Sposób na zgubę 

Aniołowie mogą także pomagać nam w odnajdywaniu zagubionych rzeczy. Patronem rzeczy zaginionych jest św. Antoni, którego wstawiennictwo jest równie bardzo skuteczne, jednak z opowieści mojej przyjaciółki wynika, iż nie tylko święty z Padwy sprawdza się w tych sprawach. 

Kiedy coś zgubię, pytam mojego Anioła, gdzie jest dana rzecz, a chwilę później w mojej głowie od razu pojawia się lokalizacja, idę tam i ją znajduję. Kiedy sama się gubię i proszę mojego Anioła o wskazanie drogi, on zawsze pomaga – opowiada Marysia. Zawsze mogę na niego liczyć i dziękuję Bogu za takiego przyjaciela – dodaje. 

>>>Jak ma na imię Twój Anioł Stróż?

Modlitwa do Anioła Stróża 

Powyższe świadectwo może być okazją do refleksji nad tym, jaka jest moja relacja z Aniołem Stróżem. Czy staram się ją pielęgnować? Czy modlę się do Niego? Czy proszę Go o pomoc? Zachętą do rozwijania tej relacji mogą być słowa Ojca Pio i krótka modlitwa, którą warto odmawiać każdego dnia.  

Od urodzenia aż do śmierci jest przy nas obecny opiekun z nieba, który nawet na chwilę nie pozostawia nas samych, prowadzi, chroni jak przyjaciel i brat oraz pociesza w momentach szczególnie dla nas smutnych. Ten dobry anioł modli się za nas, ofiarując Bogu wszystkie nasze dobre czyny i pragnienia. Oczami duszy spróbuj go zobaczyć, dziękuj mu i módl się do niego. Szanuj go, gdyż jest on nad wyraz delikatny i czuły. Wzywaj często swego Anioła Stróża i powtarzaj słowa następującej modlitwy: 

Aniele Boży,  

który jesteś moim opiekunem,  

Tobie zostałam powierzona z dobroci Ojca, 

oświecaj mnie, strzeż mnie, 

prowadź teraz i zawsze. 

(Ojciec Pio, Pietrelcina, 20.04.1915 r.) 

Zobacz także
Wasze komentarze