fot. unsplash

Bp Jezierski: papież pragnie, by Kościół stał się żywą wspólnotą wielu wspólnot

O przebiegu synodu w diecezjach i na kontynentach, a także o zaproszeniu wszystkich katolików oraz innych chrześcijan do rozmowy o Kościele pisze w liście pasterskim do diecezjan bp Jacek Jezierski. List został odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach diecezji elbląskiej.

Bp Jezierski przypomina, że otwarty w październiku minionego roku synod, zakończy się w Rzymie jesienią 2023 r. Zaznacza, że synod jest „ciałem doradczym” papieża, który pragnie, aby przygotowaniem tego spotkania, dotyczącego odnowy Kościoła jako instytucji, społeczności oraz wspólnoty, był proces synodalny w każdej diecezji i na wszystkich kontynentach.

>>> Bp Dajczak: potrzebne jest nawrócenie i zgoda na obumarcie struktur

fot. EPA/PHILIPP GUELLAND

Papież zaprasza wszystkich do rozmowy (dialogu) na temat Kościoła, z pragnieniem, aby stał się on żywą wspólnotą wielu wspólnot. Aby stał się bardziej braterski i przyjazny osobom, które obecnie znajdują się na jego marginesie lub od niego odeszły. Do wypowiedzenia się na temat Kościoła katolickiego Franciszek zaprasza także chrześcijan z innych Kościołów i wspólnot. Są tu możliwe dwie drogi wypowiedzi: indywidualna poprzez wysłany na adres sekretariatu synodu w diecezji mail lub list, albo też wspólnotowa, będąca owocem spotkań funkcjonujących w parafiach i diecezji wspólnot, ruchów, stowarzyszeń i rad. (bp Jacek Jezierski)

Bp Jezierski podkreśla, że przed dialogiem, rozmową i dyskusją pierwsze i najważniejsze jest wzajemne wysłuchanie się. Posiada ono bowiem już samo w sobie wartość: najpierw dla wypowiadającego swoje odczucia, a później dla tych, którzy starają się taktownie przyjąć opinie i emocje drugiej osoby. – Trzeba się wysłuchać, aby się lepiej poznać i rozumieć. Aby uchwycić sposób myślenia drugiej osoby, jej emocje, zranienia, bunt, czy też radość, którą odnajduje w życiu chrześcijańskim. Papieżowi zależy na takim poruszeniu, spotkaniu i rozeznaniu w naszych wspólnotach. Wysłuchanie pozwala szukać porozumienia, wybaczenia i lepszej współpracy – wskazuje pasterz Kościoła elbląskiego.

Fot. cathopic

Opowiedzmy o Kościele

Według bp. Jezierskiego pragnieniem papieża Franciszka jest, abyśmy włączając się w proces synodu opowiedzieli innym o tym, co nas wiąże z Kościołem, z konkretną parafią lub wspólnotą. Z drugiej zaś strony, byśmy opowiedzieli także o tym, co nas boli w Kościele i od niego oddala. – Chodzi więc o to, byśmy wyznali, co jest naszą radością i nadzieją oraz co jest bólem i cierpieniem w chrześcijańskiej społeczności – podkreśla biskup elbląski.

Autor listu przypomina, że słowo „synodalny” oznacza: idący razem, w tym samym kierunku, zmierzający razem w tę samą stronę. Dlatego też twierdzi, że każda społeczność kościelna powinna odkrywać swoją synodalność, tj. coś, co ma ją charakteryzować, aby przezwyciężać wzajemną izolację, indywidualizm, zamykanie się w sobie, a w najlepszym razie w wąskim kręgu hermetycznych grup.

parafia wspólnota
fot. cathopic

Diecezja elbląska włączyła się oficjalnie w prace rzymskiego synodu 17 października 2021 roku. Jednak pierwsze wstępne informacje były przekazywane księżom dziekanom oraz członkom rady kapłańskiej już wcześniej. Bp Jezierski ustanowił ponadto diecezjalne centrum synodu oraz dwoje koordynatorów etapu diecezjalnego (s. dr Miriam Bilska, ks. dr Piotr Towarek). W tematykę synodalną wprowadził księży (adwentowe dni skupienia), diakonów stałych oraz dziewice konsekrowane. Rada kurialna przygotowała też projekt prac synodu w parafiach, którego punktem wyjściowym jest list pasterski bp. elbląskiego skierowany do diecezjan.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze