Bp Nitkiewicz, fot. youtube

Bp Krzysztof Nitkiewicz: nie można dopuścić, aby rzeczy materialne zdominowały człowieka

Nie można dopuścić do tego, aby rzeczy materialne zdominowały człowieka, lecz powinny mu służyć do czynienia większego dobra – apelował bp Krzysztof Nitkiewicz 18 września podczas uroczystości 50-lecia powstania parafii pw. św. Wojciecha w Momotach.

Biskup sandomierski w swym kazaniu zachęcał proboszcza i wiernych, do zastanowienia się w związku z obchodzonym jubileuszem, w jaki sposób administrują dobrami otrzymanymi od Boga, z których najważniejszy jest dar życia oraz wiary.

św. Wojciech, fot. Flickr

Skarb

Hierarcha wspomniał jednocześnie o bogatym dziedzictwie pozostawionym przez poprzedników, jacy na przestrzeni lat tworzyli wspólnotę parafialną, kształtowali tradycję oraz wybudowali przepiękny kościół, otoczony na dodatek nieskażoną naturą.

– Posiadacie skarb, z którego słusznie jesteście dumni. Uważajcie byście go nie roztrwonili, a jednocześnie nie zatrzymujcie tego wspaniałego dziedzictwa dla siebie. Zaradność, która cechuje was w sprawach doczesnych, niech wyraża się w trosce o zbawienie własne i innych – podkreślał biskup.

Jako dziękczynienie Bogu za 50 lat istnienia parafii odśpiewany został hymn Te Deum. Uroczystość swoim śpiewem uświetnił chór z Janowa Lubelskiego.

>>> Skrzatusz: słynąca cudami Pieta otrzymała nowe papieskie korony

Nocą, bez planu, bez fachowców…

Starania o powstanie samodzielnej parafii w Momotach podjął ks. Kazimierz Pińciurek. W połowie lutego 1971 r., pomimo początkowej niechęci władz państwowych, udało się uzyskać odpowiednie pozwolenia. Parafię erygowano 9 września 1972 r. Kościół w Momotach Górnych został wybudowany jako kaplica w 1938 r., a jej rozbudowy podjął się ks. Kazimierz Pińciurek w latach 1972-1975.

Ze względu na trudności z uzyskaniem pozwolenia władz państwowych na tę rozbudowę, duchowny sam kierował pracami. Świątynię powiększano nocami bez zezwolenia, bez planów, bez fachowców, jedynie za zgodą bpa P. Kałwy. Największą pomocą służyli Roman Pydo i Stefan Pachuta, mieszkańcy Momot.

W latach 1975-1992 trwały prace przy wystroju kościoła, które projektował i sam realizował ks. Kazimierz Pińciurek. W ten sposób powstał nowy kościół o wystroju oryginalnym i niepowtarzalnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze