Bp Krzysztof Zadarko: parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców
– Parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców – mówi delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji, bp Krzysztof Zadarko. – Wspólnoty nieprzeżywające troski o migrantów, tracą szansę spotkania z Bogiem – dodaje. „Bóg idzie ze swoim ludem” – to temat 110. Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Dzień ten będzie obchodzony w niedzielę 29 września 2024 r.
Do tematu Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców odniósł się w rozmowie z KAI delegat KEP ds. Imigracji. Wskazał, że w tegorocznym zawołaniu chodzi o uwypuklenie niezmienności miłości miłosiernej, polegającej na okazywaniu gościnności tym, którzy do nas przychodzą z różnych stron, religii i kultur.
Duszpasterz podkreśla, że troska o migrantów to sprawa wszystkich ochrzczonych. – Całe społeczeństwo polskie, w tym nasze parafie dały piękne chrześcijańskie świadectwo przyjęcia uchodźców z Ukrainy, ale czy równie dobrze jesteśmy otwarci na migrantów z innych miejsc, chociażby z Azji, czy Afryki? – pyta bp Zadarko.
>>> Bp Zadarko o pomocy uchodźcom: chodzi o wrażliwość na drugiego człowieka, a nie o politykę
Delegat KEP wskazuje, że Kościół nie może być obojętny wobec innych ludzi, gdyż do świata jest posłany, nie po to, aby się od niego izolować, ale po to, aby miłość miłosierną okazywać tym, którzy bardzo często na tę miłość nie zasługują. „To jest piękna cecha Kościoła, czyli nieustanne okazywanie dobroci ludziom w potrzebie, którzy nie zawsze są w naszych szeregach” – powiedział bp Zadarko.
Jak informuje watykański komunikat, orędzie z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców będzie dotyczyło pielgrzymującego wymiaru Kościoła: „Jest to droga, którą należy podjąć w sposób synodalny, pokonując wszelkie zagrożenia i przeszkody, aby wspólnie dotrzeć do naszej prawdziwej ojczyzny. Podczas tej drogi, gdziekolwiek ludzie się znajdują, konieczne jest uznanie obecności Boga, który idzie ze swoim ludem, zapewniając mu na każdym kroku swoje prowadzenie i ochronę”.
– Papież Franciszek chce zaakcentować, że sprawa migrantów i uchodźców ma szalenie ważny wymiar i dotyczy całej wspólnoty Kościoła. Poprzez to hasło Ojciec Święty nawiązuje do posoborowego akcentu Kościoła pielgrzymującego. Kościół bowiem jest wspólnotą ludzi zmierzających do wiecznej Ojczyzny – zwraca uwagę biskup Zadarko. – W pielgrzymującym ludzie mamy dostrzegać Chrystusa, który prowadzi wszystkich ludzi do zbawienia. Myślę, że to przesłanie ma otworzyć nam oczy, abyśmy rozpoznawali Chrystusa w każdym człowieku, ale też i w całej wspólnocie – dodaje.
>>> Bp Krzysztof Zadarko: osiem cech człowieka zbawionego powinno nam imponować
Komunikat Dykasterii do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka informuje także, że „równie ważne jest uznanie obecności Pana, Emmanuela, Boga z nami, w każdym migrancie, który puka do drzwi naszych serc i oferuje możliwość spotkania”.
Delegat KEP ds. Imigracji zwraca uwagę na obecność Boga w migrantach. – Chrystus ma dzisiaj twarz uchodźcy, ponieważ On sam powiedział: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Jezus mówił: „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” lub nie przyjęliście – wskazuje biskup. – Parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców. Wspólnoty nieprzeżywające troski o migrantów, tracą szansę spotkania z Bogiem – dodaje.
Z raportu ONZ wynika, że we wrześniu 2023 r. liczba uchodźców na świecie rekordowo wyniosła 114 milionów. Blisko jedna trzecia wszystkich uchodźców pochodziła z zaledwie trzech krajów: Afganistanu, Syrii i Ukrainy. Obecnie ponad 4,2 mln osób z Ukrainy korzysta z unijnego mechanizmu tymczasowej ochrony. Dane Eurostatu wskazują, że na koniec października 2023 r. w naszym kraju przebywało blisko milion ukraińskich uchodźców (957 tys. osób).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |