bp Krzysztof Zadarko, fot. Bartkiewicz / episkopat.pl

Bp Krzysztof Zadarko: przechodzimy do etapu budowania przyszłości z Ukraińcami

Przechodzimy z etapu pomocy humanitarnej do budowania przyszłości z uchodźcami z Ukrainy – podkreślił dziś w Warszawie bp Krzysztof Zadarko. Po 22 lutego usłyszeliśmy słowa Jezusa” „Wy dajcie im jeść” – powiedział Delegat KEP ds. imigracji odnosząc się do początku rosyjskiej agresji. Wskazał przy tym na ważną rolę polskich parafii. W niedzielę obchodzony będzie 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI bp Zadarko podkreślił, że wedle najnowszych danych w świecie jest obecnie ok. 170 mln uchodźców. Chrześcijanin powinien nie tylko ugościć przybysza ale uczynić wszystko na rzecz prawdziwej integracji to znaczy takiej, by widzieć siostrę i brata w każdym człowieku – mówił duchowny.

Kryzys na Ukrainie fot. EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Kryzys w Ukrainie fot. EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Nowy etap

Bp Zadarko zwrócił uwagę, że obecnie przechodzimy w Polsce z etapu pomocy humanitarnej do etapu drugiego – budowania przyszłości z tymi, którzy tu pozostaną. Ocenił, że obecnie przebywa w Polsce około 1,5 mln Ukraińców – to ci, którzy zostali i to z nimi będziemy budować przyszłość. “Oczekujemy, że ze strony państwa nadejdzie propozycja jak tę przyszłość budować czyli jak ma wyglądać model integracji społeczeństwa polskiego” – powiedział delegat KEP ds. imigracji.

Zwrócił też uwagę na rolę mediów w dziele integracji i przestrzegł przed uleganiem ideologom i politykom, którzy postrzegają uchodźców jako najeźdźców i niszczycieli. Bp Zadarko zaznaczył, że wypowiedzi, w których człowiek uciekający przed wojną czy głodem jest postrzegany jako najeźdźcę, który zabiera Polakom pracę czy miejsca w szpitalach jest są niegodne chrześcijanina.

Delegat KEP ds. imigracji podziękował “wszystkim bez wyjątku”: strukturom państwa, samorządom, organizacjom pozarządowym i różnym podmiotom Kościoła za ogromną pomoc, jaka wciąż świadczona jest Ukraińcom i przedstawicielom innych nacji, którzy schronili się w Polsce po rosyjskiej agresji.

>>> Wicedyrektor Caritas Polska: miłosierdzie to coś innego niż dobroczynność czy pomoc humanitarna

Sieć pomocy

Biskup zwrócił uwagę, że parafie, klasztory, seminaria duchowne i domy rekolekcyjne w całej Polsce tworzą wielką sieć pomocy dla uchodźców i migrantów, głównie Ukraińców. “To jest, jak zaznaczył, wielkie doświadczenie, i tak się właśnie dzieje Królestwo Boże na ziemi”.

Bp Zadarko wspomniał o wciąż powstających inicjatywach pomocy, jak krakowski Klub Integracyjny, czy osiedle domów dla Ukraińców w Łodzi, które miałoby powstać ze środków indywidualnych darczyńców. Jednak, ta inicjatywa abp. Grzegorza Rysia została zawieszona, bowiem, jak zaznaczył delegat KEP, “lokalna społeczność uległa sztucznie wywołanej panice”.

Duchowny przypomniał, że w związku z tegorocznym Dniem Migranta i Uchodźcy opublikowano komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Zaapelowano w nim o systemową pomoc imigrantom, niezależnie od ich narodowości i kraju skąd przybywają.

Przemyśl Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Mądra integracja

W komunikacie kierujący Radą bp Zadarko zwraca uwagę na potrzebę mądrej integracji migrantów w społeczeństwie i wskazuje na rolę, jaką w tym zakresie może odegrać Kościół i każda parafia.

– Otwartość i solidarność względem cudzoziemca nie są dla chrześcijanina wyłącznie odruchem humanitarnym, lecz nade wszystko praktykowaniem religijnych nakazów, stają się moralną powinnością – zwraca uwagę bp Krzysztof Zadarko.

Rada KEP apeluje o „humanitarne traktowanie wszystkich poszukujących w Polsce schronienia i lepszego życia, niezależnie od ich statusu, narodowości czy miejsca przekraczania polskiej granicy”. Zachęca, aby troska o uchodźców i migrantów nabrała „charakteru systemowego”. Przypominają, że „niezbędne jest współdziałanie instytucji państwowych, samorządowych i organizacji pozarządowych, jak również parafii”.

>>> Rada KEP ds. migracji apeluje o dalszą otwartość na migrantów oraz o systemową pomoc

Wspólny dom

Rada przypomina, że pilnym wyzwaniem jest podjęcie trudu mądrego procesu integracji przybyszów we „wspólnym domu”. Roztropnie zaplanowana integracja pozwala zaś „oczekiwać od przybyszów, aby odnosili się w sposób otwarty i pozytywny do społeczeństwa, które ich przyjmuje, przestrzegali jego porządku, legalności i bezpieczeństwa społecznego”.

W formowaniu postaw względem uchodźców i imigrantów nie do przecenienia rolę odgrywają media. „Pobudzanie niechęci i wrogości względem znajdujących się w trudnym położeniu przybyszów jest działaniem szczególnie niegodziwym” – napisano w komunikacie.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. W tym roku przypada w niedzielę, 25 września. Jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów.

Tradycyjnie na Dzień Migranta i Uchodźcy Ojciec Święty publikuje specjalne orędzie. Tegoroczne, z okazji 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy nosi tytuł „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze