Bp Libera: Bóg o nas nie zapomniał!
Bp Libera zaznaczył, że „duch człowieka jest niezwyciężony”. Koronawirus nie powinien tego ducha złamać. Owszem, człowiek może go osłabić, popaść w apatię, pesymizm, chwilę słabości, ale „to nie oznacza jeszcze pokonania ducha”. W obecnej sytuacji, gdy nie można spełniać zwykłych wielkopostnych praktyk religijnych, trzeba korzystać z propozycji nabożeństw i modlitw w Internecie.
Pielęgnujmy wielkopostne filary
– Dla Kościoła jest to swoisty poligon doświadczalny: chcemy i powinniśmy być obecni w sieci, w wymiarze globalnym, aby w tym okresie sprawdzić siebie i swoją skuteczność przepowiadania online w Internecie czy innych nośnikach wirtualnych – powiedział biskup płocki.
Zachęcił, aby wciąż pielęgnować trzy filary Wielkiego Postu, jakimi są: modlitwa, post, jałmużna. W aktualnej sytuacji stanu epidemii ważna jest modlitwa indywidualna, osobista w domach, a także modlitwa słowem Bożym, na przykład starotestamentalnymi psalmami. Z kolei post powinien być rozumiany jako „modlitwa ciała” – tak, jak modli się ludzki duch, tak też powinno się modlić ludzkie ciało. Natomiast tegoroczna jałmużna powinna być obecnie czyniona przede wszystkim na rzecz seniorów.
>>> Wypędzamy Boga z naszego życia, a gdy następuje katastrofa, pytamy: gdzie był
W czasie „narodowej kwarantanny” ważne są czyny miłosierdzia, troska o najbardziej zagrożonych. Swoje chrześcijaństwo sprawdza się w codzienności. – Papież Franciszek często mówi o świętości w sąsiedztwie. Chrześcijaństwo jest też w sąsiedztwie. Obecna sytuacja wyzwoliła w polskim społeczeństwie dużo dobrego. Polacy z natury są życzliwi, wielkoduszni. Pokazują to też wielkie akcje, gdy zdarzy się jakiś kataklizm, wtedy hojność Polaków, otwartość ich serca jest wielka. Myślę, że teraz, podczas „narodowej kwarantanny” tej życzliwości również nie zabraknie – stwierdził bp Libera.
Komunia pokona samotność
Dodał, że w tych trudnych dniach odkrył wspaniałego orędownika w niebie w osobie św. Rocha. Jest to to mało znany święty, chroniący od tak zwanego powietrza morowego. Św. Rochowi przed laty na Mazowszu północnym poświęcono mu wiele przydrożnych kapliczek. Warto sięgnąć po modlitwę do niego, ale też uciekać się do innych świętych orędowników w niebie.
– Pamiętajmy, że na czele jest Chleb Eucharystyczny – Ciało Jezusa Chrystusa, które od zarania istnienia Kościoła jest traktowane jako boskie lekarstwo na słabości naszego ciała i naszego ducha. Nasi kapłani są do dyspozycji, gdy ktoś poprosi, może przyjąć Komunię Św. w kościele. Jeśli nie może wyjść z domu, może zadzwonić do parafii i poprosić swojego duszpasterza, żeby przyszedł z Komunią Św. Ona gwarantuje nam też włączenie się we wspólnotę Kościoła, pozwala pokonać samotność wewnętrzną – zaznaczył biskup.
Wirus nie unieważnia zmartwychwstania
Podkreślił, że choroba COVID-19 nie unieważnia zmartwychwstania Pana Jezusa. – Jezus powiedział „Jam zwyciężył świat” (J 16,33). To jest zwycięstwo ostateczne, definitywne. Jezus pozostał z nami, zasiada po prawicy Boga Ojca, nie zapomniał o nas, jest bliżej nas niż my Niego. „W Nim „żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz 17,28), jak mówi apostoł Paweł. Nie ma jakiejkolwiek możliwości czy siły, by koronawirus czy jakiś inny kataklizm unieważnił triumf Jezusa nad śmiercią, nad grzechem, nad szatanem – w postaci zmartwychwstania. Ostateczne słowo zawsze należy do Boga – zaakcentował ordynariusz diecezji płockiej.
>>> Duszpasterstwo w stanie epidemii: decyzje ws. Wielkiego Tygodnia i I Komunii Św.
Dyspensa i transmisje
Bp Piotr Libera przedłużył do 12 kwietnia włącznie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.
– Proszę, aby w miarę możliwości organizować transmisje z parafialnych celebracji liturgicznych. Podobnie proszę o stworzenie możliwości uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych lub parafialnych środków komunikacji elektronicznej. W przypadku trudności organizacyjnych zachęcam do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich – zwrócił się do diecezjan.
>>> Msza św. na misyjne.pl. Bądź z nami, online, przy ołtarzu. Codziennie o 21:00
W trudnym czasie stanu epidemii bp Libera poprosił księży, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę za osoby dotknięte epidemią koronowirusa, za wszystkich, którzy chorym pomagają – lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje, zmierzające do zwalczenia pandemii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |