bp Marek Solarczyk, fot. PAP/Piotr Polak

Bp Marek Solarczyk do służby więziennej: wasza misja daje poczucie bezpieczeństwa

Biskup Marek Solarczyk przewodniczył Mszy świętej z okazji 25 lat istnienia Aresztu Śledczego w Radomiu. Liturgia była celebrowana w kościele Bożego Macierzyństwa NMP. Więzienie w Radomiu jest jedną z największych jednostek penitencjarnych w Polsce. Jego pojemność określona jest na 1081 miejsc zakwaterowania.   

Bp Solarczyk podkreślał, że  świętowaniu 25. rocznicy funkcjonowania Aresztu Śledczego, powinna towarzyszyć wdzięczność wobec tych, którzy z troską wypełniali i wypełniają swoją służbę.

– Z wdzięcznością dla was, drodzy funkcjonariusze, którzy wypełniacie tak ważną w życiu publicznym misję, która daje poczucie bezpieczeństwa, wyraża sprawiedliwość i daje nadzieję, że to wszystko, co jest dobrem człowieka będzie chronione i uszanowane – mówił biskup radomski.

>>> Bp Marek Solarczyk zachęca do większej odpowiedzialności w ruchu drogowym

Pierwszym kapelanem aresztu na Koziej Górze był ks. Zbigniew Sieroń, obecnie proboszcz parafii Bożego Macierzyństwa NMP, na terenie której leży jednostka penitencjarna. Mówił, że 25 lat istnienia aresztu to przede wszystkim czas dziękczynienia Bogu i ludziom za dokonane dzieła.

– Życzę wam, aby sprawowana Msza św. i modlitwa za przyczyną Świętej Bożej Rodzicielki była źródłem wielu łask dla was i dla waszych rodzin – powiedział ks. Zbigniew Sieroń.

Obecnie kapelanem jest ks. Paweł Lamparski. Funkcję tę sprawuje od 13 lat i jak przyznaje, liczącą około tysiąc osób grupę osadzonych traktuje jako swoich parafian.  – Z reguły są to katolicy, część jest wyznania greckokatolickiego, prawosławnego. Mamy też kapelana prawosławnego ks. Pawła Sidoruka – zaznacza duchowny.

Ks. Lamparski odprawia w areszcie Msze św., organizowane są tam spotkania, a obecnie realizowany jest kurs Alpha, który przybliża osadzonym podstawy chrześcijaństwa. Sam kurs odbywa się w formie zajęć ewangelizacyjnych oraz studiowania Biblii z zainteresowanymi.

>>> Radom: biskupi, profesorowie seminarium i alumni modlili się za zmarłych kapłanów

– Proszę o modlitwę w intencji osób odbywających karę pozbawienia wolności. To jest bardzo ważne w procesie resocjalizacji, żeby po wyjściu mogli ładnie wejść w społeczeństwo, w którym będą żyć – powiedział ks. Lamparski.

Ppłk Robert Piwko, dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu poinformował, że w planach jest zabezpieczenie elektroniczne jednostki. – Chcemy wymienić poszczególne systemy dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy, pracowników, ale też i osadzonych – powiedział dyrektor aresztu. –  Życzę funkcjonariuszom takiego daru, żeby kończąc służbę zostawili problemy w pracy, a do domu wracali jako mąż, ojciec – dodał ppłk Piwko

Dalsza część uroczystości odbyła się w Areszcie Śledczym, gdzie podczas gali wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom służby więziennej okręgu lubelskiego.

Areszt Śledczy w Radomiu przy ul. Wolanowskiej 120 został oddany do użytku we wrześniu 1998 roku. Był najnowocześniejszą jednostką w tamtym czasie. Obecnie pracuje tam 370 funkcjonariuszy i około 30 pracowników cywilnych.

Na terenie aresztu funkcjonują 3 pawilony mieszkalne – jeden dla tymczasowo aresztowanych, drugi typu zamkniętego dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy i młodocianych, trzeci – dla skazanych i tymczasowo aresztowanych zakwalifikowanych, jako wymagających osadzenia w wyznaczonym oddziale lub celi aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego.

Ponadto działa tu największy w Polsce oddział terapeutyczny dla osadzonych uzależnionych od alkoholu, który przeznaczony jest dla skazanych recydywistów i odbywających karę po raz pierwszy. W roku 2017 dokonano rozbudowy oddziału i aktualnie jego pojemność wynosi 85 miejsc.

W radomskiej jednostce funkcjonuje nowoczesny przywięzienny szpital z oddziałem wieloprofilowym oraz oddziałem psychiatrycznym dla osadzonych. Areszt wyposażony jest w nowoczesną salę gimnastyczną oraz 15 kompleksów świetlicowych, 8 punktów bibliotecznych oraz bibliotekę centralną. Do realizowania praktyk religijnych przeznaczone są dwie kaplice.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze