fot. unsplash/Jomarc Cala

Chiński biskup pochwalił porozumienie Watykanu z Pekinem

Chiński biskup Anton Yao Shun pochwalił porozumienie między Rzymem a Pekinem w sprawie mianowania biskupów. „Jest ono również pomocne w poprawie stosunków między Chinami a Stolicą Apostolską” – powiedział biskup Jining w autonomicznym regionie Mongolii Wewnętrznej w wywiadzie dla watykańskiej agencji misyjnej „Fides”. 

„Porozumienie promuje jedność między Kościołem w Chinach i Kościołem powszechnym oraz ułatwia opiekę duszpasterską i głoszenie Ewangelii Kościoła w Chinach” – powiedział 58-letni bp Yao Shun, który brał udział w Synodzie Biskupów na temat synodalności w Rzymie w październiku.

Watykan nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Chinami, ale od lat stara się poprawić współpracę z Pekinem – także z korzyścią dla katolików w tym kraju. Od 2018 r. Stolicę Apostolską z Chińską Republiką Ludową łączy tymczasowe porozumienie w sprawie mianowania biskupów. Do tej pory zostało ono dwukrotnie przedłużone, w październiku 2020 i 2022 roku. Bp Yao Shun jest pierwszym biskupem, który został konsekrowany po zawarciu umowy.

>>> Chrześcijaństwo rozwija się mimo prześladowań, zwłaszcza w Iranie, Chinach i Nigerii

Krytycy porozumienia wielokrotnie zwracali uwagę w ostatnich latach, że nie poprawia ono życia katolickich chrześcijan w Chińskiej Republice Ludowej. Ponadto członkowie tak zwanego Kościoła „podziemnego”, który nie jest kontrolowany przez Pekin, są jeszcze bardziej zmarginalizowani.

Umowy z Pekinem broni jednak m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. „Porozumienie jest pewnym krokiem naprzód, ponieważ wcześniej nie było możliwości współpracy”, stwierdził kardynał sekretarz stanu w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress i austriackich mediów w Rzymie pod koniec czerwca br. Przynajmniej w odniesieniu do mianowania biskupów, teraz taka możliwość istnieje, nawet jeśli nie wszystkie kwestie zostały rozwiązane dzięki porozumieniu.

Kiedy papież Franciszek udał się do Mongolii na początku września br., komunistyczny reżim w Chinach zakazał biskupom i wiernym z kontynentu opuszczenia kraju, aby wziąć udział w wizycie w sąsiednim kraju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze