fot. Marcin Wrzos OMI

Bp Mazur: nie możemy przegapić szansy, którą daje nam Bóg

– Teraz jest czas odkrywania nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Elżbiety Czackiej przez duchownych i świeckich, przez młodych i dorosłych. Nie możemy przespać tej szansy, jaką daje nam Bóg – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas głównych uroczystości diecezjalnych dziękczynienia za dar beatyfikacji.

W niedzielę, 19 września w katedrze ełckiej została sprawowana msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup ełcki. W tym dniu wszyscy zgromadzeni mieli okazję modlić się przy relikwiach bł. Prymasa Tysiąclecia przywiezionych z parafii w Wigrach.

W homilii bp Mazur wspomniał uroczystości wyniesienia na ołtarze bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. matki Elżbiety Róży Czackiej. – Papież, apostolską władzą zezwala by byli odtąd nazywani błogosławionymi. Niech te beatyfikacje będą powodem nie tylko do radości, ale i przede wszystkim zaproszeniem do wzrastania w chrześcijańskiej doskonałości na drodze do świętości. Niech będą znakiem nadziei. Błogosławieni są zawsze orędownikami niech pomogą nam w tej wewnętrznej przemianie naszych serc i umysłów, byśmy w dzisiejszych czasach mimo wielu przeszkód zawsze dążyli do świętości i stawali się budowniczymi Chrystusowej cywilizacji miłości – mówił biskup.

Fot. Marcin Wrzos OMI

>>> Ewa Czaczkowska: Prymas Wyszyński miał dobrą intuicję [ROZMOWA]

– Nowi błogosławieni dzisiaj wołają o naszą świętość. To Bóg był dla nich źródłem mocy. Każde z nich swoją drogę do świętości zawierzyło Matce Bożej. Chcieli służyć Bogu i drugiemu człowiekowi, tak jak Maryja. Pokazali nam drogę do świętości. Idźmy tą drogą i prowadźmy nią innych – apelował bp Mazur.

Na zakończenie bp Jerzy Mazur wraz z obecnymi w ełckiej katedrze dokonał odnowienia „Ślubów Jasnogórskich”. Następnie można było oddać cześć i pomodlić się przy relikwiach bł. prymasa, które zostały przywiezione z Wigier.

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia w sobotę, 18 września zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach. Mszy św. dziękczynnej za dar nowych błogosławionych Polaków przewodniczył bp Jerzy Mazur. Relikwiarz wykonała pracownia Mariusza Drapikowskiego. Podczas mszy św. ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii mówił: „Beatyfikację Róży Czackiej i kardynała Wyszyńskiego odczytuję jako wyjątkowy dar dla Kościoła, naszej ojczyzny i każdego z nas. W dzisiejszym zlaicyzowanym świecie, który chce budować życie bez Boga i wartości opartych na Bożym prawie potrzebujemy nowych przewodników duchowych, którzy wskazują nam drogę do świętości.”

>>> Abp Henryk Muszyński: jeden Bóg, jeden papież, jeden biskup i jeden proboszcz. Nie bójmy się synodalności [ROZMOWA cz. 3]

Dziękując Bogu za beatyfikację kapłan nie krył ogromnej radości z wprowadzenia relikwii bł. prymasa: „Naszą wielką radością jest dar relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego. Z inicjatywy parafian, w kaplicy adoracji tworzymy relikwiarium, w którym będą umieszczane relikwie błogosławionych i świętych Kościoła. W ten sposób pragniemy również wypełnić wolę fundatora klasztoru wigierskiego, króla Jana Kazimierza, aby z tego miejsca płynęła nieustanna modlitwa przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanej i świętych, by wypraszać Boże błogosławieństwo dla ojczyzny, Polaków i całego świata” – wyjaśniał ks. Nogowski.

>>> Wciągająca historia, ważne pytania i religijny patos, czyli słów kilka o filmie „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”

Jak poinformował ks. Jacek Nogowski, który pełni również posługę kustosza relikwii, w kaplicy adoracji w parafii wigierskiej są już relikwie m.in.: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Michała Sopoćki, bł. Karoliny Kózkówny, św. Stanisława Papczyńskiego, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Bosko, św. Wincentego Pallotiego, św. Jana z Dukli, bł. S. Kanizji Mackiewicz, Sergii Rapiej i Towarzyszek, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Hanny Chrzanowskiej, św. Rity, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Ignacego Kłopotowskiego, św. Franciszka i Hiacynty Marto, bł. Angeli Truszkowskiej, św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Franciszka Jordana, św. Alfonsy Muttathupadathu. Na wprowadzenie czekają jeszcze relikwie św. Stanisława Kazimierczyka, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i św. Kingi. Natomiast w tym roku jeszcze przybędą relikwie: św. Tereski od Dzieciątka Jezus, bł. Anieli Salawy oraz bł. Matki Róży Czackiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze