Fot. Domena Publiczna

Bp Milewski: Bóg w Trójcy Jedyny udziela nam Siebie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O tym, że Bóg w Trójcy Jedyny każdego dnia zaprasza człowieka do Siebie i pragnie się mu udzielać, przekonywał bp Mirosław Milewski w uroczystość Trójcy Świętej w parafii Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników w Ciechanowie. Przewodniczył Eucharystii w przeddzień 77. rocznicy śmierci jednego z patronów parafii – bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego.

„Tę najważniejszą prawdę naszej wiary – że Bóg jest jeden, ale w Trzech Osobach, wyznajemy nieraz nawet kilka razy dziennie, żegnając się podczas modlitwy `w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego`. W imię Trójcy Świętej zostaliśmy ochrzczeni, w i Jej imię zostaniemy pochowani po śmierci” – podkreślił bp w homilii bp Mirosław Milewski.

Odwołał się do XV-wiecznej ikony prawosławnego teologa rosyjskiego Andrieja Rublowa, który w artystyczny, a zarazem duchowy sposób przedstawił prawdę o Trójcy Świętej: jako trzech mężczyzn, podobnych do aniołów, siedzących przy wspólnym stole, których „łączy niewidzialna nić wzajemnego porozumienia”.

Hierarcha interpretował, że z ikony można wywnioskować, iż Trójjedyny Bóg zaprasza człowieka do wzajemnej komunii, wspólnoty i ofiaruje mu Swą miłość poprzez Eucharystię. Zaprasza go także do uczestniczenia w rozmowie, toczącej się pomiędzy Osobami Trójcy Świętej. Chce człowiekowi w pełni ukazać się takim, jakim jest naprawdę.

„Bóg w Trójcy Jedyny każdego dnia zaprasza nas do Siebie i pragnie nam Siebie udzielać. Nie jest kimś z góry, nieznanym i obcym – chce być blisko nas, objawia się nam przez Swoich świadków” – zaakcentował biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Dodał, że byli nimi z pewnością błogosławieni patroni ciechanowskiej parafii: abp Antoni Julian Nowowiejski i bp Leon Wetmański, którzy zostali zamęczeni przez Niemców w obozie zagłady w Działdowie w 1941 roku: pierwszy zmarł 28 maja, a drugi prawdopodobnie 10 października. Obaj „godnie przyjęli krzyż cierpienia, gdy spoczął na ich barkach”.

Biskup zaznaczył też, że ci dwaj „mocarze Krzyża świętego” zostali beatyfikowani 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II, abp Nowowiejski stoi na czele 108 męczenników „brunatnego”, niemieckiego totalitaryzmu. Życzył wiernym, aby czerpali z ich głębokiej duchowości.

Bp Milewski w uroczystość Trójcy Świętej udzielił także sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników w Ciechanowie.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze